Jag håller verkligen med dig om att fler borde skaffa sig tusenfotingar som husdjur. De är otroligt fashinerande och intressanta.
Fast jag ska villigt erkänna att första gången jag såg de i djuraffären så fick jag rysningar faktiskt, men jag förstod oxå genast att min son skulle bli alldelens till sig om han fick se de. Och mycket riktigt, när han fick se de så var det bara Tusenfotingar i huvudet på han. Så när ha skulle fylla år och fick frågan om vad han önskade sig så fick alla samma svar: En Tusenfoting eller pengar så han kunda köpa själv.
Så när då grabben fyllde år och fick 2 Tusenfotingar så var ju lyckan gjord.
Sedan har jag vant mig vid de och jag måste faktiskt säga att jag kan rekomendera dessa som husdjur för de är inte alls otäcka som jag trodde, tvärtom så är de rätt så trevliga.