Även jag var ute idag och snackade lite med min akvariehandlare och han rekommenderade också 27-28 grader.
Han sa också att man inte borde gå över 30 grader om inte djuren var sjuka, men som sagt så råder det ju väldigt delad uppfattning om vad som gäller och som någon sa innan så finns där ju massvis med olika varianter att köra på.
Vad han däremot var noga med att understryka var att ju varmare man hade det desto noggrannare var det med vattenbyten, vilket förstås är fullt förståeligt.
Detta gällde då särskilt om man matade med oxhjärta och dylikt foder.
Men idag blev det inga diskusar, det får vänta ett litet tag till.
40 kardinaltetror blev det däremot och 11 nya växter, så nu börjar det åtminstone komma någon vart för min del.
40 kardinaltetror i ett 540l kar var däremot ingen imponerande syn, så 40 till blir nog lagom för den effekten jag vill uppnå.
Resterande planer utöver 4-6 diskusar är en grupp på ca 10 corydoras av någon sort (ej bestämt mig än även om julii lockar) och eventuellt en mindre grupp på ca 4-6 fjärilsciklider.
