cikliden2 skrev:
Var får jag tag i formalin??

Det låter som om formalin är overkill för dig, men det ingår i en del mediciner mot yttre parasiter, t.ex. Koi Antiparasite FS, Koi Care FMG, Tetrafin Gold Med, Aquarium Doctor WSP, Bactocide, Formalachite.

@lenis: enda sättet att säkert avgöra om det är fisktuberkulos är genom att göra ett mikroskopprep och leta efter syrafasta stavar; ofta kan man också se gryniga klumpar på fisken inälvor.
MEN, fisktuberkulos är mycket vanlig hos framförallt odlad fisk, och symptomen är ganska typiska (mycket långsamt förlopp, bryter ut efter att fisken stressats, avmagring trots att fisken äter, precis i slutstadierna får man, särskilt på lite större och från början stark fisk, matvägran, bölder, skelettdeformationer, och buksot.

Mindre fiskar dör dock oftast innan de hinner utveckla "slutstadie-symptomen".