Förbjuda Rottweiler,vilka dumheter...
Vi har själva haft en Rottis tik som tyvärr avled förra sommaren. En snällare, lugnare, mer tolerant hund än henne har jag aldrig träffat och lär aldrig göra det.
Det hänger på ägaren hur hunden bär sig åt. Visst finns det galna hundar men det beror lika lite på ras som det gör med galna och friska människor. Misstänker att du inte skulle starta en forumtråd döpt "Förbjud kineser" bara för att du träffat en otrevlig och argsint kines...eller har jag fel?
Även en ägare som tidigare har haft hund kan göra fel vid uppfostran av en ny ras. Olika hundraser har vitt skilda behov, vissa behöver en mycket fast hand andra lite lösare tyglar.
Nä, förbud mot enskilda raser är helt fel väg att gå, vore mycket bättre att införa hundägarlicens med obligatorisk träning och prover, gärna med inriktning mot den ras man har tänkt sig att skaffa och i samarbete med SKK och SBK.
Klarar man inte provet eller på annat sätt visar att man är olämplig som ägare så skall man helt enkelt förbjudas att skaffa hund oavsett om det är rottweiler,pitbull,tax eller shitzu.
