Jag kollade nyligen nitriten och då tyckte jag nog att den var en aningens hög. Jag använder Seras tester och jag tycker dom är lite svåra att läsa av så jag funderar på att byta till ngt bättre märke.
Jag har även kollat lite med kommunen om vattenvärdena här i stan, och att jag mätte direkt ur kran. Ph:t ligger på 8, dH samt kH ligger båda två på 3 och det är inte mycket.
Så som det har varit nu så lära jag ha koll på ph-värdet för att det inte ska bli ngt ph-fall..
Men kan jag göra så då att om jag drar ner på saltet & sedan slutar med det helt men fortsätter att köra med bikarbonaten tills jag har fixat ngt som höjer dH/kH-värdena. Jag tror att jag ska ha kalkstenar eller korallkross liggandes ngn.stans.
Eller finns det ngt annat som jag kan göra för att stabilisera vattenvärdena i akvariet?
Just nu har jag ju en del rötter i akvariet och dessa gör det nog inte bättre om jag vill ha ordning på värdena.
Hälsningar från Anneth
