Hur ska man göra med yngeluppfödning när man bör ha minst 40l till fiskar?

Ja det kan man ju undra - myndigheterna tänker inte alltid så långt direkt.

6 eller fler akvarium kräver tillstånd osv.

Det står "den som upplåter, förvarar eller utfodrar andras fisk i större omfattning behöver tillstånd."
Om det är dina egna fiskar behövs alltså inget tillstånd även om man har 6 eller fler akvarier

Några synpunkter:
1/ Reglerna gäller för privatpersoner efter den 1/9 i år.
2/ Det står ju "bör" i lagstiftningen och det kan ju låta som om man då kan strunta i reglerna, men så är absolut inte fallet.
Det innebär bara att tillsynsmyndigheten i kommunen (dvs Miljö och Hälsa) då kan välja om man vill bevilja något undantag från regeln. Denna lagstiftning har funnits tidigare för affärer och då har de flesta kommuner beviljat undantag för akvariestorleken för kampfisk, men inte för andra fiskar som killis etc.

Om det är något annat ni undrar över vad gäller lagstiftningen, så fråga gärna på i denna tråd och jag skall fösröka svara (är hyfsat insatt). Dock så åker jag nu ner till Tyskland så jag kan inte svara innan jag är tillbaka.