är ständigt på jakt efter nya akvarie affärer och senast upptäckte jag södermalms akvarieaffär och innan det fridhems akvarier men sedan känner jag bara till akvaielagret och några rätt dåliga zoon. det måste väl finnas några till
är ständigt på jakt efter nya akvarie affärer och senast upptäckte jag södermalms akvarieaffär och innan det fridhems akvarier men sedan känner jag bara till akvaielagret och några rätt dåliga zoon. det måste väl finnas några till
Just när det gäller akvarieaffärer och inte vanliga djuraffärer finns det inte så många olika, men det finns en i Vasastan som är ganska ny, och heter Akvariekällar'n, ligger i korsningen Upplandsgatan/Frejgatan i en källarlokal. Jag har mycket goda erfarenheter av denna affär, mycket välskötta fiskar och trevligt bemötande, stor kunnighet om fiskarna och deras skötsel osv. Dessutom kul att bara gå dit och beundra kassaakvariet som är jättestort och innehåller några häftiga fiskar att titta på
Öppettiderna påminner om de på Södermalms Akvarieaffär...
Vi har oxå besökt akvariekällarn i Vasastan vid ett flertal tillfällen och har bara bra erfarenheter därifrån. Mycket trevlig och kunnig personal.Bra kvalitet på fisken och rena och snygga akvarium. Helt klart värt ett besök!!!!
södermalms är bra och Janne som äger det är väldigt kunnig och seriös.
Har funderat på att besöka Fridhems. Hur är det där? Hur e utbudet av guppy där?
jag tycker personligen väldigt mycket om fridhems, väldigt trevlig och kunnig personal, bra utbud på fiskarna, inte bara de vanligaste utan även andra mindre välkända arter. de har även ett bra utbud på guppys.
tips: besök deras hamsida: www.fridhemsakvarier.se
som är en riktigt bra hemsida med lista på alla deras fiskar och växter mm.
kan tipsa om Vinsta Zoo utanför Vällingby... Har just byggt ut och har nu ett hyfsat utbud. Shalle som jobbar där och är chef för akvarieavdelningen är ruggigt bra! mycket kunnig och väldigt trevlig.
Vällinby zoo i Vällingby centrum är nog den sämsta butiken med akvariefiskar jag någonsin besökt! var inne där och tittade och kunde räkna till 8(!) döda fiskar på ca 20 akvarier.
Jag var å kollade in Fridhems akvarie nu i veckan eftersom man hört så mycket bra om den. Och jag har väll inget direkt att klanka på annat än jag tyckte butiken var liten och jag trodde det skulle vara fler kar å större utbud. Har hört så mycket om den att jag trodde det var mycket mer än så. Men i övrigt var det rent fräsht och personalen var trevlig att prata med.
Kommentar