Allmänt meddelande

Kollapsa
No announcement yet.

Är detta juvelciklid?

Kollapsa
X
 
  • Filter
  • Klockan
  • Visa
Clear All
Nya inlägg

    Är detta juvelciklid?

    Har fått yngel av paret här nedan...
    Är osäker på vad det är, tror det är 2 olika sorters ciklider som fått yngel ...nån som kan verifiera detta??
    Bilderna är tagna med mobilen så kvalitén är väl inte den bästa..

    [img=http://img716.imageshack.us/img716/4553/446o.th.jpg]
    [img=http://img23.imageshack.us/img23/6358/419t.th.jpg]


    //Piddor

    #2
    Ja det är juvelciklid. Hemichromis Iifalili.
    AKA: Lizardking

    Kommentera


      #3
      Ok Kanon!
      Trodde det var 2 olika ciklider så jag hade hybrider på gång...hehehe
      Tack för snabbt svar!
      Vem är vem? jag menar vilken är hane och vilken är honan?

      Kommentera


        #4
        Hanen är den stora mörka, med spetsigare fenor, och honan är den lilla ljusröda. Hanarna blir större än honorna, och speciellt vid leken är honan ljusare röd.
        "You can fight like a krogan, run like a leopard, but you'll never be better than commander Shepard" (Miracle of Sound)
        Min profil
        Mitt galleri

        Kommentera


          #5
          Tackar tackar för svar!

          Kommentera


            #6
            Men tycker att hanen ser ut att ha ovanligt mycket blått i fenorna, och ovanligt stora blå prickar på kroppen Nog den snyggaste juvelciklid jag har sett, men de kanske ofta ser ut så när de blir lite större?
            "You can fight like a krogan, run like a leopard, but you'll never be better than commander Shepard" (Miracle of Sound)
            Min profil
            Mitt galleri

            Kommentera


              #7
              Ja hanen är väldigt vacker, bland de vackraste fiskarna jag sett.

              Bara att hoppas att några av ynglen överlever...är nere på ca 20 yngel nu så jag funderar på att lägga över dem i en spann modell större där de får vara ensamma, om de nu klarar det...
              Ja en syrepump får iof hålla dem sällskap i spannen.

              Kommentera


                #8
                Så där såg de första "lifalili" jag såg till försäljning (nån gång på 80-talet) ut, om det är nån särskild population/art, om de är urvalsodlade, eller om de flesta av dagens "lifalili" är hybrider med andra arter av rödciklid vet jag inte.
                Den som är lättsinnig nog att lyssna på vad en varmluftsballong som jag säger gör det på egen risk och mot bättre vetande!

                Kommentera

                Sparar...
                X