Jozo salt

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • JE
    • January 2002
    • 719

    #16
    Morpheus,
    Eftersom du troligtvis har hårt vatten från din brunn så bör du inte använda salt, ditt vatten innehåller redan mycket "salter" redan fast troligtvis inte natrium.
    Säg att ditt vatten håller 15 dgh vilket motsvarar ca 800-1000 µS och du tillsätter 0,5 dl salt/100 L vatten så är du uppe runt 1500-2000 µS vilket är mycket högt för sötvattensfisk.

    Mvh Janne
    http://www.goc.se

    Kommentar

    • Kramfors
      • January 2003
      • 7265

      #17
      Hej JE,
      citat:
      --------------------------------------------------------------------------------
      Salt gör att fisken får en bättre "slemhud" (det stimulerar slemproduktionen) --------------------------------------------------------------------------------

      Hur vet du det?
      Ja, det har jag läst på utländska och svenska sidor och även fått det rådet av Per Johannesson som är en duktig Koiodlare.
      Jag skriver också.
      Salt kan vara ett sätt att förebygga sjukdom/parasit angrepp, men det absolut vikigaste sättet att ha friska fiskar är miljön, så att ha salt i vattnet hjälper bara när man har misslyckats med att ge sina fiskar en optimal miljö (vatten, foder osv.) .

      misslyckats med att ge sina fiskar en optimal miljö, det är inte riktigt när det gäller dammfiskar för där anses det att salt i dammen är förebyggande.

      Salt är inget under medel som gör att man kan missköta sitt akvarie/damm.

      Vidare
      Jag vet inte hur mycket salt olika arter "tål" jag har Koi och Guldfisk och har 0,3% salt i vattnet.
      Jag har i en tidigare tråd här på Zoopet frågat om någon vet vilka fiskar som är känsliga för salt, dock utan att få något svar, inte heller har jag hittat någon "förteckning i böcker eller på Internet.

      Beträffande Koi så säger de "stora pojkarna" att en låg salthalt inte gör någon nytta.

      Ja, det finns många uppfattningar om fiskskötsel och ofta är råden motsägelsefulla, då är det upp till var och en att bilda sig en egen uppfattning och då är de olika råden av godo för som fiskägare måste jag då tänka själv och inte blint lita till första rådet man läser.

      Doc Eric Johnson är en amerikansk veterinär, som specialiserat sig på koi och guldfiskar skriver om salt:

      Tja, jag kommer nog inte att använda salt i vår, men jag kommer troligen att råda t ex min far att göra det. Han vet inte så mycket om fisk, så han gillar enkla lösningar, och salt är en ganska säker patentmetod, som vanligen klarar vårens stora fiskdödare, framför allt Ich ("Vita pricksjukan") och Chilodonella. http://www.koivet.com/salt.html
      Salt kan förstöra en del av dina växter, så studera den här informationen noggrant.

      Ja, det är inte lätt att veta när man gör rätt, men med åren får man en egen erfarenhet att lita till.
      http://www.kramforskoi.com/

      Kommentar

      • klassisk ära
        • July 2003
        • 64

        #18
        Janne, mitt vatten är 2 dgh. Hur mycket salt/100 l skall jag tillsätta för att få 600 µS?

        Klassisk ära

        Kommentar

        • JE
          • January 2002
          • 719

          #19
          Hej Kramfors,
          Ja, det finns många uppfattningar om fiskskötsel och ofta är råden motsägelsefulla, då är det upp till var och en att bilda sig en egen uppfattning och då är de olika råden av godo för som fiskägare måste jag då tänka själv och inte blint lita till första rådet man läser.
          Håller fullständigt med, fast ibland kan de faktist vara lite av ondo också.
          Jag har faktist lite svårt att förstå varför salt har blivit så populärt och man ser andra ge råd om allt från ml till många dl per hundra liter vatten utan att tänka på att flertalet som läser dessa svar inte riktigt vet egentligen vilka ursprungliga vattenvärden de har eller hur lätt det är att de saltar lite på en höft vid varje vattenbyte och salthalten ökar okontrollerat i akvariet.
          Salt har sina fördelar vid vissa tillfällen men det är absolut inget nödvändigt för akvariebruk eller för fiskars trivsel eller ens i förbyggande syfte att använda det kontinuerligt i vattnet.

          Under alla år som jag har hållit på med denna hobby har jag inte sett en enda vetenskapligt framlagd dokumentation att NaCl är något nyttigt för fiskar eller bidrar till fiskens fysiska hälsa, närmast man kommer är teorier framlagda av olika erfarenheter som akvarister gjort genom åren och de har säkert sina poänger men från det till att använda det som något mirakelmedel är det ganska långt.

          Jag vet inte hur mycket salt olika arter "tål" jag har Koi och Guldfisk och har 0,3% salt i vattnet.
          Jag har i en tidigare tråd här på Zoopet frågat om någon vet vilka fiskar som är känsliga för salt, dock utan att få något svar, inte heller har jag hittat någon "förteckning i böcker eller på Internet.
          Det mest troliga är att ingen vet hur mycket salt en viss fiskart tål.
          Fiskar tål mycket mer än man tror men inte snabba omställningar.
          De tål säkert mycket höga salthalter om man ökar saltmängden långsamt under flera veckor, månader eller år. Det som är viktigt är att cellerna hinner med att anpassa sig efter det omgivande vattnet (salthalten) så de inte drabbas av chock (osmos-skillnad).
          Är skillnaderna för stora så går cellerna sönder, vid flytt till högre salthalt så tränger saltet in i cellen och fisken måste då göra sig av med cellvätska vilket den klarar bättre än en flytt till mycket lägre salthalt då saltet tränger ut ur cellen och förstör cellväggarna vilket syns som röda punkter eller små röda fläckar på kroppen vilket i de absolut flesta fall betyder döden för fisken.

          Så jag anser att man bör undvika salt så långt det är möjligt för det gör minst skada för fisken utan salt än med salt om man inte är absolut säker på varför man ska använda det och när man bör använda det.

          Janne, mitt vatten är 2 dgh. Hur mycket salt/100 l skall jag tillsätta för att få 600 µS?
          Jag gjorde några prover för någon månad sedan där jag tror att 15 ml salt / 10 L vatten ökar konduktiviteten med 1200 µS, tyvärr skrev jag inte ner det men det finns i någon tråd på zoopets forum.
          Det är linjärt så 12,5 ml/100 L ökar konduktiviten med 100 µS.
          Men om du är ute efter att anpassa vattnet till Tanganyika som håller runt 600 µS bör du använda någon saltblandning istället och inte ren Natriumklorid (salt). Leta på nätet så kommer du hitta en del mycket bättre förslag, http://www.tanganyikan-cichlids.co.uk/

          Mvh Janne
          http://www.goc.se

          Kommentar

          • imported_n/a
            • January 2002
            • 585

            #20
            Hej

            Konduktiviteten är det inverterade värdet av resistansen i vattnet:
            1/R(resistansen)= S (konduktiviteten)
            ex.
            1/1500=666uS

            Med andra ord konduktiviteten är logaritmisk(ln)

            Lite (snabb)historia kring begreppet:
            Mät avståndet var 1 cm och mätplattorna var 1 cm2 därav uS/cm. Sedan är inte avståndet eller mätelektroderna så stora i moderna instrument men man använder sig av omräkningsfaktorer. Strömmen ska dessutom vara växel(klockfrekvens) ej likström.
            /Rickard
            don Quijote och KA.
            http://www.killifish.tk

            Kommentar

            • JE
              • January 2002
              • 719

              #21
              Richard,
              Det har du säkert rätt i, borde kanske inte skrivit "linjärt" men mängden salt är det :-)

              Mvh Janne
              http://www.goc.se

              Kommentar

              • Nicolette
                • May 2003
                • 52

                #22
                Oj tack för alla svar! hehe även fast vissa var lite "kemiskt invecklade" för mig "än" Jag tror jag ska gå mest efter egen känsla när det gäller användning av salt. Än så länge har det gått jätte bra utan salt i förebyggande syfte så jag fortsätter på den vägen!

                Kommentar

                • imported_n/a
                  • January 2002
                  • 585

                  #23
                  Hej

                  Steget från 1000 uS/cm till 2000 uS/cm är mindre än 100 uS/cm till 200 uS/cm.
                  /Rickard
                  don Quijote och KA.
                  http://www.killifish.tk

                  Kommentar

                  • Kramfors
                    • January 2003
                    • 7265

                    #24
                    JE visst har du rätt, salt tycks ha blivit ett undermedel som väl ingen vet så mycket om.
                    Men om en fisk håller på att dö så varför inte använda det.

                    Jag har salt i min damm på våren för Koien har vid en lägre temperatur inte sitt immunförsvar i bästa skick, hittills i år så har vatten tempen pendlat mellan 13- 18 grader vilket också är stressande för en Koi och stress innebär ett sämre immunförsvar, och jag tror att saltet verkar hämmande på tillväxten av bakterier och parasiter.

                    Det är klarlagt tycker jag att salt är bra vid ett tidigt stadie av ett utbrott av vita prick och svampangrepp.

                    Men eftersom det råder delade uppfattningar om salt i akvarie i förebyggande syfte så måste varje akvarie ägare bilda sig en egen uppfattning genom att läsa och lära sig om sin hobby.
                    Du har rätt om risken med att dosera "på en höft".

                    Jag tror inte det är många i vår klubb som har salt i sina akvarier, men de läser inte Zoopet, de har nästan inga problem med sina fiskar.


                    Tsunami Koi säljer en elektronisk saltmätare för 800:- http://www.tsunamikoi.com/prodd.htm
                    http://www.kramforskoi.com/

                    Kommentar

                    • Kjell Fohrman
                      Administrator


                      • December 2001
                      • 48148

                      #25
                      salt tycks ha blivit ett undermedel som väl ingen vet så mycket om.
                      Men nog vet man ganska mycket om salt och även orsaken till att det ibland fungerar positivt.
                      Många tror att salt är en slags medicin som tar livet av farliga bakterier (eller parsiter). I själva verket är det så att vanligt salt (NaCl) i sig inte har någon ingen antibakteriell effekt i akvarium eftersom de flesta bakterier överlever betydligt större saltkoncentartioner än vad fiskarna gör och därför kommer fisken att dö innan bakterierna.
                      Men även om salt inte dödar “dåliga” bakterier, kan det ha en positiv effekt. Orsaken till det nyttiga med salt ligger hos sötvattenfiskarnas osmotiska balans. Alla celler hos fiskarna innehåller 0.6-0.9% salt, vilket innebär att cellerna hos sötvattensfisk innehåller, relativt sett, mer salt än det omgivande vattnet (motsatsen gäller för saltvattensfisk). Eftersom systemet försöker nå jämvikt, försöker salt att lämna kroppen och vatten att komma in. Detta arbete med att försöka uppnå jämvikt tar en hel del energi från fisken även om det regleras automatiskt.
                      Uppstår så en stressituation så behövs så mycket extra energi som möjligt frigöras för att fisken eget försvar skall hålla möjliga sjukdomar stången. Om man då lägger salt i vattnet, vilket leder till att skillnaden mellan saltkoncentrationen på fiskens in- resp. utsida minskar, innebär det att inte behöver jobba så mycket med att utjämna den osmotiska ”bördan”. Fisken kan istället använda denna extra energi till att mer effektivt bekämpa ”dåliga” bakterier och flagellater. Så under vissa omständigheter kan salt i vattnet ha en välgörande verkan på en fisks hälsa. Självklart är det också så att för mycket salt kan vara skadligt och man skall därför inte ha en kraftigare saltkoncentration än 0.4%. En säkrare och lämpligare koncentration är 0.2%, vilket innebär 200 gram salt per 100 liter akvarievatten.
                      Så salt kan under vissa omständigheter ha en positiv inverkan och det tror jag ingen förnekar. En helt annan fråga är om man skall ha salt i akvariet för jämnan eller bara vid akuta tillfällen. Här finns vad jag vet ingen vetenskaplig bevisning för vare sig det ena eller det andra och man kan hitta argument för bägge teorierna.
                      Akvaristiska hälsningar
                      Kjell
                      PS: Sedan bör man som sagt tänka på att vissa fiskarter är känsliga för salt i vattnet.
                      Akvaristiska hälsningar
                      Kjell
                      Signatur 1. Frustra laborat qui omnibus placere studet
                      Signatur 2. Jag är inte tillräckligt ung för att kunna allt och inte heller tillräckligt gammal för att ha glömt allt.

                      Kommentar

                      • swetrot
                        • April 2003
                        • 966

                        #26
                        Med underlag av vad som skrivits här kan man alltså betrakta olika uttalanden från människor om att man skall ha en matsked salt i akvariet vid vattenbyten som "kvalificerat skitsnack"?

                        Antingen har man inte i salt alls, eller så handlar det om, i ett akvarium på 200l, att man bör blanda ned flera deciliter salt i sitt vatten?

                        Swetrot

                        Kommentar

                        • Kjell Fohrman
                          Administrator


                          • December 2001
                          • 48148

                          #27
                          Med underlag av vad som skrivits här kan man alltså betrakta olika uttalanden från människor om att man skall ha en matsked salt i akvariet vid vattenbyten som "kvalificerat skitsnack"?
                          Att kalla det kvalificerat skitsnack är att ta i, för allt salt (oavsett mängd) innebär ju att mindre energi förbrukas hos fisken för att ujämna balansen. Men jag TROR nog som du att så lite salt har en helt försumbar effekt, men ingen vet eftersom det inte finns någon forskning i ämnet.
                          Akvaristiska hälsningar
                          Kjell
                          Akvaristiska hälsningar
                          Kjell
                          Signatur 1. Frustra laborat qui omnibus placere studet
                          Signatur 2. Jag är inte tillräckligt ung för att kunna allt och inte heller tillräckligt gammal för att ha glömt allt.

                          Kommentar

                          • FI
                            • January 2002
                            • 1153

                            #28
                            Jag måste säga att jag tycker att det är skrämmande att salt har blivit ett sånt medel man använder vid varje delvattenbyte, jag frågade ju tidigare om det inte var en risk att salthalten blev för hög i längden om man saltade regelbundet, och nu är jag helt övertygad om att det ofta blir så. Hur många av de som saltar regelbundet har en sån där saltmätare eller doserar salt i en exakt mängd för att hålla salthalten konstant? Inte många skulle jag tro.
                            Jag tror att de flesta bara häller i saltet vid varje delvattenbyte utan att mäta salthalten och utan att lägga någon större vikt vid att ta ur och tillsätta den exakta mängden vatten och salt för att samma salthalt ska bibehållas...

                            Nu vet jag inte vid vilken saltmängd känsliga fiskar tar skada av saltet men höftar man bara fram saltdoseringen så gissar jag att man ganska snart ligger på gränsen till vad fiskarna tål.
                            Var går gränsen för övrigt för t.ex corydoras-malar eller andra saltkänsliga arter?

                            Mvh Fredrik Isaksson
                            Fredrik Isaksson
                            Bildarkivet

                            Kommentar

                            • cri
                              • September 2002
                              • 700

                              #29
                              Ett par kommentarer till salt.

                              http://www.goldfishinfo.com/salt.htm
                              Ett kort koncentrerat salt dopp tar bort slemhinnan, "purges" fisken och gör den mer mottaglig att ta upp medicinering. En låg salt halt i vattnet ökar slem produktionen. När man först ger en parasit infekterad fisk ett dopp följer såvida parasiterna med slemmet. En längre tids behandlig därefter med en låg salt halt höjer slemproduktionen som ökar fiskens skydd fysiskt (slemhinnan) och gällande immunmotståndet för fisken inte behöver lägga ned energi på att uppnå den osmosiska balansen.

                              <b>Salt Dips- </b>
                              Providing salt dips help fish that have been shipped or moved recover their electrolytes.
                              A fish that has been dipped in salt is more susceptible to medications being able to help them since the salt dipping will remove their protective covering (slime coat).
                              Dipping removed unwanted parasites

                              <b>Low Salt Dosages- </b>
                              Low salt dosages in the tank will provide minerals for the fish.
                              Works like a protective covering on the fish to protect against nitrite poisoning.
                              Will stimulate the slime coat

                              <b>Ammoniak/Nitrit och Nitrat påverkan:</b>
                              http://members.aol.com/jjduedall/nitrogen.htm
                              The effects of nitrite stress can be reduced in an emergency by adding 2 1/2- 2 3/4 teaspoons of aquarium salt to every gallon of water.

                              <b>Salt halten i ett akvarie rekommenderas att ökas under 3 behandlingar:</b>
                              However, the recommended dosage from Doc Johnson is 1 teaspoon of salt per gallon of water every 12 hours not to exceed 3 treatments. If dealing with large tanks or ponds you will need to use 3 pounds of salt per 100 gallons of water.

                              <b>Puregold diagnostik</b>
                              http://users.megapathdsl.net/~solo/puregold/home.html

                              Användning utav salt i akvariet: (mer än vad som står här vill ni nog inte veta... :o)
                              http://users.megapathdsl.net/~solo/puregold/disease/treatment/trtmnt.htm#salt

                              <b>Exempel gällande salt och bakteria :</b>
                              " Salt also does one other thing, it stimulates the production of slime. Fish dont have much in the way of antibody, but they do have a secretory kind that is added to the slime coat where it reacts with parasites. But having a continuous production of slime, parasites have a harder time getting to the skin of the fish and shedding of the slime coat sheds many of the parasites as well. Normally, healthy fish are resistant to even pathogenic strains of bacteria. However, fish suffering mechanical damage from handling or spawning that removes the slime coat and/or opens a wound, those that have a primary infestation with a parasite that opens the slime coat and punctures the skin of the fish and when water quality/oxygen levels/temperature are so poor that the immune system of the fish is dysfunctional or there are infected fish shedding large numbers of bacteria in the pond can result in bacterial infection. "

                              Tack Kjell och Kramfors!
                              Mvh, cri

                              Kommentar

                              • Kramfors
                                • January 2003
                                • 7265

                                #30
                                Jag har saltmätare, har inte alla det?
                                Hoppas alla har förstått att mäta saltmängden noga.
                                Problemet om man andvänder salt bara ibland så vet man inte salthalten i vattnet när det finns behov att andvända salt.
                                För övrigt är det också noga att man använder rätt mängd medicin också, jag förstår att många inte vet hur mycket vatten det finns i akvariet.
                                http://www.kramforskoi.com/

                                Kommentar

                                Arbetssätt...