Vinnare av EM tror och hoppas jag blir Tyskland. Sverige går förhoppningsvis till kvarten.
Vad tror ni om Fotbolls EM
Kollaps
X
-
Några exempel på utlandsspelare som enligt min mening alla håller högre klass än de flesta allsvenska spelare:
Alexander farnerud stuttgart
henok goitom Murcia
karl svensson Caen
Kennedy ajax
berg groningen
stenman groningen
concha bochum
fredrik risp ankaraspor
per nilsson hoffenheim
rasmus lindgren ajax
det finns fler också orkar inte skriva upp fler ni har fattat poängen!!
och anders svensson är dock inte given eller borde va given i startelvan varför köper lyon inte honom då? varför köper inte groningen allbäck ?
och varför alexandersson han platsa ju inte ens i west ham ?
Sedan handlar det ju också om att passa in i det spelsystem som det svenska laget har - många av de du nämner har testats och helt enkelt visat sig att inte hålla måttet.
Inte för något land handlar det ju om att ställa de 11 bästa spelarna på planen utan om att ställa det bästa laget på planen.Akvaristiska hälsningar
Kjell
Signatur 1. Frustra laborat qui omnibus placere studet
Signatur 2. Jag är inte tillräckligt ung för att kunna allt och inte heller tillräckligt gammal för att ha glömt allt.Kommentar
-
-
Tror inte Sverige går vidare i Gruppspelet alls,givetvis hoppas jag att dem gör det ,om i så fall åker dem ut i Kvarten,sen tror jag Tyskland kniper det denna gång eller Spanien.....Men jag HOPPAS att Sverige tar hem det men dem ligger Ljusår efter dem övriga lagen,dem har bara haft ett bra lag och det var år 94 om dem fixar deras bravader så kan dem gå långt.Mvh.PatrikKommentar
-
Kommentar
-
Skall bli kul med lite fotboll igen nu när alla ligor har avslutats/har paus - abstinensen börjar bli väl svår
Vore kul med en svensk överraskning och att vi gick vidare från gruppen, men det är ju knappast troligt eftersom ju Sverige trots allt är det sämsta laget i gruppen. Fantastiskt ändå att detta är det 5:e mästerskapet i rad som Sverige har kvalificerat sig till.
Nej, jag tror Sverige tar sig till Kvartsfinal kanske längre om de har tur. Sverige SKA slå både Ryssland och Grekland. Och jag har läst vissa inlägg om att Sverige inte har spelare på hög internationell nivå vilket inte stämmer helt. Vi har Ljungberg som har spelat i Arsenal men nu spelar i West Ham som slutade på 10 plats i Premier Leauge, världens bästa liga. Vi har Markus Rosenberg som spelar i Werder Bremen som slutade på en 2 plats i tyska Bundesliga också en av världens bästa ligor, han gjorde även 13 mål som placerade honom på en 4:e plats i skytteligan i Bundesliga. Vi har Christian Willhelmsson som nu spelar i Derpotivo la Coruña i spanska Primera även den en i toppen av världens bästa ligor. Dessutom fick han en rejäl uppsving efter en längre tids utfrysning. Vi har Sebastian Larsson som spelar i Birmingham som då tyvärr åkte ut Premier Leauge men Sebban var en av de mest tongivande spelarna i laget och allt talar för en flytt nästa säsong. Vi har Kim Källström som har haft en absolut godkänd säsong i franska Lyon och jag läste någonstans att franska ligan inte håller hög internationell klass. Det är bara trams enligt mig. Vi har Johan Elmander som öst in mål i ett bottenlag i en mycket stark liga. Det är mycket starkt gjort, tyvärr fick han några skador som tog slut på målsprutandet men, elva mål är alltid elva mål. Vi har Zlatan Ibrahimovic som är en av Världens bästa spelare och gjorde 17 mål i sitt Inter som spelar i Serie A, en av världens absolut bästa ligor. Vi har Petter Hansson som spelar i Stade Rennais FC som slutade på en respektabel 6:e plats i ligan och där Petter är ordinarie. Vi har Olof Mellberg som spelade i Aston Villa i Premier League och efter EM flyttar till Juventus. Förövrigt så slutade Aston Villa på en 6:e plats i ligan. Och så har vi Mikael Nilsson som spelar i det grekiska topplaget Panathinaikos. Grekiska ligan kanske är den enda av nämda ligor som håller europeisk toppklass men det är enormt mycket bättre än skitligan Allsvenskan.
Så påståendet om att Sverige inte har några spelare på hög internationell nivå är bara rent okunnande.Kommentar
-
Vi har Ljungberg som har spelat i Arsenal men nu spelar i West Ham som slutade på 10 plats i Premier Leauge, världens bästa liga
Vi har Markus Rosenberg som spelar i Werder Bremen som slutade på en 2 plats i tyska Bundesliga också en av världens bästa ligor, han gjorde även 13 mål som placerade honom på en 4:e plats i skytteligan i Bundesliga
Vi har Christian Willhelmsson som nu spelar i Derpotivo la Coruña i spanska Primera även den en i toppen av världens bästa ligor
Vi har Sebastian Larsson som spelar i Birmingham som då tyvärr åkte ut Premier Leauge men Sebban var en av de mest tongivande spelarna i laget och allt talar för en flytt nästa säsong.
Vi har Kim Källström som har haft en absolut godkänd säsong i franska Lyon och jag läste någonstans att franska ligan inte håller hög internationell klass.
Vi har Petter Hansson som spelar i Stade Rennais FC som slutade på en respektabel 6:e plats i ligan och där Petter är ordinarie.
Vi har Johan Elmander som öst in mål i ett bottenlag i en mycket stark liga
Vi har Olof Mellberg som spelade i Aston Villa i Premier League och efter EM flyttar till Juventus.
Och så har vi Mikael Nilsson som spelar i det grekiska topplaget Panathinaikos
Nej vi har en himla massa bra spelare, men trots allt bara en på hög internationell nivå (såg någon lista någonstans på Europas 100 bästa fotbollspelare och där var bare en med).
Sveriges styrka är ju laget och sammanhållningen. Det är ju t.ex. därför som Zlatan egentligen aldrig har fått ut max i landslaget.Senast redigerad av Kjell Fohrman; 05 June 2008, 23:10.Akvaristiska hälsningar
Kjell
Signatur 1. Frustra laborat qui omnibus placere studet
Signatur 2. Jag är inte tillräckligt ung för att kunna allt och inte heller tillräckligt gammal för att ha glömt allt.Kommentar
-
Akvaristiska hälsningar
Kjell
Signatur 1. Frustra laborat qui omnibus placere studet
Signatur 2. Jag är inte tillräckligt ung för att kunna allt och inte heller tillräckligt gammal för att ha glömt allt.Kommentar
-
Fotboll! är det en sådan där sak ihopsytt runt lapptäcke där några rutor är svarta.
Önskar jag kunde gillat sporten sitta där o tjoa med min manhar verkligen försökt men tycker fortfarande det är lika trist.
De flesta verkar inte tro på Sverige varför tittar man dåKommentar
-
Enligt Fifas senaste rankning så är Spanien rankat som 4, Grakland som nummer 8, Ryssland som nummer 24 och Sverige som nummer 30.
Ljungberg VAR i världsklass för några år sedan - nu är han mest skadad.
Jodå han är riktigt bra, men trots det är han inte riktigt ordinarie (t.ex. i Champions Legaue kvalificeringen).
I toppen var väl att ta i - men visst han har spelat bra det snaste halvåret. Trots det har han bara varit utlånad under de senate åren för ingen vill köpa honom.
Som sagt ett bottenlag i engelska ligan som också åkte ut.
Jepp godkänd säsong, men vore han av hög internationell nivå så vore han ordinarie i Champions Legaeu kvalet.
Jodå han är ordinarie - men franska ligan är rätt ojämn.
Förra säsongen var han riktigt bra - men har det senaste året varit mest skadad och har gjort väldigt få mål.
Som inte ens tagit en plats som mittback i sitt lag senaste säsongen.
Jodå helt OK är denne mittfältare!!!! (som det står på Panathinaikos hemsida) - men knappast hög internationell nivå va.
Nej vi har en himla massa bra spelare, men trots allt bara en på hög internationell nivå (såg någon lista någonstans på Europas 100 bästa fotbollspelare och där var bare en med).
Sveriges styrka är ju laget och sammanhållningen. Det är ju t.ex. därför som Zlatan egentligen aldrig har fått ut max i landslaget.
Jag vill även säga att jag blir riktigt förolämpad när du säger att Sverige är en blåbärsnation. Jag vet inte varför du tror det men Sverige är inte en blåbärsnation. Ta t.ex. Sverige - England 2006 2-2, Sverige - Spanien 2008 2-0, Frankrike - Sverige 2005 1-1, Sverige - Italien 2004 1-1, Sverige - Bulgarien 2004 5-0, Sverige - Holland 2004 0-0 4-5 ef straffar, Svergie-Argentina 2002 1-1, Sverige-Paraguay 2006 1-0, Sverige-England 1992 1-2, Sverige-Brasilien 1994 1-1, Sverige-England 1995 3-3. Detta är ju mest oavgjord matcher men tänk på att det är mot riktiga toppnationer många av dessa har vunnit vm eller em eller både och. S¨Sverige är ingen blåbärsnation.Kommentar
-
Jepp så illa är det - ju mer man vinner ju högre rankad blir man. Är det inte för jäkligt
Jag vill även säga att jag blir riktigt förolämpad när du säger att Sverige är en blåbärsnation
Vore kul med en svensk överraskning och att vi gick vidare från gruppen, men det är ju knappast troligt eftersom ju Sverige trots allt är det sämsta laget i gruppen
Och så är det ju som sagt enligt den enda officiella ranking som finns - sen att man hoppas att Sverige motbevisar detta är en helt annan sak. Tycker kanske att detta kanske ändå att detta kan vara värt att nämnas när nu svensk press gärna blåser upp svenska laget till att vara en titelaspirant.
Lite realist får man nog vara.Akvaristiska hälsningar
Kjell
Signatur 1. Frustra laborat qui omnibus placere studet
Signatur 2. Jag är inte tillräckligt ung för att kunna allt och inte heller tillräckligt gammal för att ha glömt allt.Kommentar
-
Akvaristiska hälsningar
Kjell
Signatur 1. Frustra laborat qui omnibus placere studet
Signatur 2. Jag är inte tillräckligt ung för att kunna allt och inte heller tillräckligt gammal för att ha glömt allt.Kommentar
-
Akvaristiska hälsningar
Kjell
Signatur 1. Frustra laborat qui omnibus placere studet
Signatur 2. Jag är inte tillräckligt ung för att kunna allt och inte heller tillräckligt gammal för att ha glömt allt.Kommentar
Kommentar