Jag har också sett detta hos Ancistrus flera gånger och både hemma och i zoobutik, det ser ut som en snabb signal. En blinkning med eller i närheten av ögat. Men bara hos ganska små individer.
Hälsningar, Tomas! "Om en svart katt korsar din väg så betyder det att djuret är påväg någonstans."
Hmm... Min L075 har jag sett "blinka" ibland... Men den har ju inga ögonlock, det är ögat som snabbt byter färg bara... Antar att de kan vrida ögongloben under det som täcker ögat... Undrar varför?
En del har lite olika teorier till varför dom gör på detta vis. En teori är att de snurrar ögat 360° för att på så sätt på en bild över hela sin omgivning. Denna teori tror jag också på.
De kanske kollar så att hjärnan fortfarande sitter kvar?
Fast rent seriöst så lutar jag åt att det är något slags signal till andra L-malar. Typ "det här är mitt ställe, dra åt.." eller "jag skulle gärna vilja blåsa lite rök över en binge rom..".
Hälsningar, Tomas! "Om en svart katt korsar din väg så betyder det att djuret är påväg någonstans."
Kommentar