salt guide till discus...

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • mikaelglad
    • December 2005
    • 29

    salt guide till discus...

    Hej jag skulle önska att någon som kan vet mycket om att använda salt till discus ville skriva det i denna tråden. Skulle ju vara bra om det fanns en "Guide". Alla fördelar och nackdelar med att använda det och vad man ska tänka på. Jag har läst lite i dom trådar som finns men det stor oftast bara dosen man ska använda men inte mer. Varför inte vilka märken på saltet ni köper, varför ska man inte ha jod, . Ja ni förstår allt som skulle vara bra för oss nybörjare som vill få våra discusar att överleva .

    Tack för ett bra forum
  • mats m
    • September 2002
    • 515

    #2
    Hej.
    Är dina fiskar sjuka ,annars skall du ej ha salt.
    MVH Mats
    http://www.Zoonen.com/minzoon.Asp?oid=156582

    Kommentar

    • mikaelglad
      • December 2005
      • 29

      #3
      Hej nej mina är inte sjuka men det skulle ju vara bra om allt som fanns att veta om just salt fanns på ett å samma ställe så slipper det startas 50 trådar om samma sak.

      MVH/

      Kommentar

      • mats m
        • September 2002
        • 515

        #4
        Hej.
        Allt om salt ,det går ej att ned skriva för det finns lika många åsikter som det finns folk.Salt användas vid sjukdom och yttre parasiter som till 90% beror på dåliga förhållanden typ stress och dåligt vatten samt undermåliga filter.Har själv använt salt när jag var nybörjare med diskus men har slutat med det sedan flera år tillbaka.Anser det vara fel låta fisk gå i saltvatten ,som om du själv skulle äta antbiotika i före byggande syfte.
        MVH Mats
        http://www.Zoonen.com/minzoon.Asp?oid=156582

        Kommentar

        Arbetssätt...