Ramirezi yngel frågor

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • Deckard
    • February 2016
    • 50

    #16
    Jag gav upp och började medicinera med Protozin, har kört 3 dagar nu men ser ingen jätteskillnad. Hur lång tid brukar det ta innan prickarna försvinner? Man ska köra i en dos till dag 6, så vi får väl se vad som händer.

    Men fjärilarna verkar inte bry sig, för nu har de lagt en ny omgång ägg mitt i sjukan...så nu måste jag medicinera fast det finns yngel. Står att man ska ta halv dos då, får se om prickarna är borta på Måndag annars vete fan om jag inte kör full dos ändå.

    Kommentar

    • Deckard
      • February 2016
      • 50

      #17
      Ja, det var ju ett snabbt avklarat projekt denna gång, idag är äggen väck och det finns bara 2 misstänkta denna gången, om man undantar Ottosarna...hanen är skitarg på honan, så det kanske är hon som äter upp dem?

      Åtminstone så verkar Protozinet ha gjort nytta nu, kan bara se en enda prick på hanen, då blir det full dos imorgon så hoppas jag att det problemet är löst. Ska dra ner tempen till 27grader som jag hade innan men det får vänta tills efter medicineringen är avslutad.

      Kommentar

      Arbetssätt...