När kan man lägga i fiskarna?

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • jubbe063
    • November 2007
    • 343

    #31
    Ja, man kan starta akvarier utan fiskar. nackdelen brukar mest vara att man tycker det är lite trist med tomt akvarium och att man snabbt vill pilla ner några fiskar, men kan man hålla sig så fungerar det bra att köra utan fisk med.

    Vill man vara lite mer pysslig kan man starta akvariet med amonium och behöver inte mata med fiskmat då. Enkelt förklarat att man häler i amonium lite i taget och mäter amoniumhalten till man kommer upp till ca 5-6 ml/liter och häler i mer ammonium för att hålla den nivån samtidigt som man börjar mäta nitrithalten, när nitriten slagit i taket och sen börjat sjunka så minskar man på amoniumet till alla vattentester visar på ingen amonium och ingen nitrit, då har man genomfört en hel kvävecykel och det ska finnas hur många bakterier som helst och då kan man smälla i ett större antal fiskar på en gång.

    Kommentar

    • Olorin

      #32
      Ammoniumkuren låter intressant... man lär sig nåt nytt varje dag. För egen del har jag introducerat fiskar som kan ses som rena reagensen nästan 10 neontetror och 2 ancistrus. För den som oroas för algbristen kan jag påpeka att de fått med sig en halvgrön gammal mangroverot och ett tiotal kokta och fullt algbeväxta stenar från lokala sjön. Helt oprovad teori, men jag tror de äter kokta alger. Vad tror ni?

      Kommentar

      Arbetssätt...