För lågt ph?

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • Lasse
    • October 2002
    • 1965

    #46
    Hej

    Har följt disk. med intresse.

    När alla trodde att Linda hade 5 i pH var det många som gav henne rådet att höja pH:t dels genom täta små vattenbyte eller direkt med kalk eller bikarbonat. Tur att hon inte gjorde detta. I ett vatten me pH 5 finns nästan inga karbonater kvar. Finns inga karbonater så fungerar inte nitrifikationen - det betyder att ett surt vatten ackumulerar ammonium. Ammonium är ogiftigt men omvandlas till ammoniak vid högre pH. Sker pH höjningen för snabbt, speciellt om man tillsätter pH höjande medel så kan fisken slås ut av ammoniakförgiftning. <b>Höj aldrig pH utan kraftigt vattenbyte först</b>.

    Lasse
    Jag är inte tillräckligt ung för att veta allt

    Kommentar

    • Kjell Fohrman
      Administrator


      • December 2001
      • 48148

      #47
      "När alla trodde att Linda hade 5 i pH var det många som gav henne rådet att höja pH:t dels genom täta små vattenbyte eller direkt med kalk eller bikarbonat. Tur att hon inte gjorde detta."

      Hävdar nog fortfarande att SMÅ vattenbyten är att föredra framför stora. Menar du att man skall göra ett stort vattenbyte och samtidigt tillsätta bikarbonat. Bättre är väl att sakta höja upp pH-värdet genom små vattenbyten.
      Sedan att lägga i en "strumpa" med kalk i vattnet leder väl knappast till en snabb höjning, eller?
      Akvaristiska hälsningar
      Kjell
      Akvaristiska hälsningar
      Kjell
      Signatur 1. Frustra laborat qui omnibus placere studet
      Signatur 2. Jag är inte tillräckligt ung för att kunna allt och inte heller tillräckligt gammal för att ha glömt allt.

      Kommentar

      • Kramfors
        • January 2003
        • 7265

        #48
        Jag vill bara nämna om vattenprover och värden, att i vår lilla kommun med ett tiotal vattentäkter tas ca 400 prover som analyseras per år.

        I Kramfors är det ljust och vackert
        http://www.kramforskoi.com/

        Kommentar

        • Azur
          • March 2003
          • 12946

          #49
          <BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>citat:<hr height=1 noshade id=quote>Ammonium är ogiftigt men omvandlas till ammoniak vid högre pH. Sker pH höjningen för snabbt, speciellt om man tillsätter pH höjande medel så kan fisken slås ut av ammoniakförgiftning. <b>Höj aldrig pH utan kraftigt vattenbyte först</b>. <hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>

          Först av allt bör man veta att ammonium omvandlas till ammoniak ungefär vid pH 8. Vid lägre pH än så är ammoniak inget problem.

          Kalksten reagerar så långsamt och drar upp pH så pass lite så hennes akvarium sannolikt aldrig nått pH 8, eller i alla fall gjort det så långsamt så nitrifikationen hunnit med.

          Bikarbonat hade haft potential att dra upp pH till 8.3, dvs ammoniet hade blivit giftig ammoniak. Jag gav dock rådet att hela tiden övervaka pH, och hade hon dragit upp sitt pH till "6.5" hade hon kanske fortfarande varit en bit under 8 egentligen.

          Vattenbyte med kranvatten har också potential att omvandla ammonium till ammoniak, eftersom hennes kranvatten hade pH över 8. Precis som ovan hade det kanske inte blivit några problem om hon stannat när hennes kit visade "6.5".

          Vad gäller stora vs små vattenbyten... När man har lågt pH och högt ammonium sitter man liksom på pottan hur man än gör. Små vattenbyten ändrar pH långsamt, men är ineffektivt för att eliminera ammoniumet (10st 10% vattenbyten == 35% av ammoniet är kvar), medan stora vattenbyten eliminerar ammoniet effektivare (1st 90% vattenbyte == 10% av ammoniet kvar), men kan leda till pH chock istället.

          Vilket som är bäst beror alltså på slut-pH. Stannar man vid ett pH under 8 är små byten bäst, skall man upp över 8 är stora byten det enda raka. Detta då förutsatt att utbytesvattnet har högt pH - kan man justera ned pH på utbytesvattnet kan man göra hur man vill.
          Den som är lättsinnig nog att lyssna på vad en varmluftsballong som jag säger gör det på egen risk och mot bättre vetande!

          Kommentar

          • Kramfors
            • January 2003
            • 7265

            #50
            Det bästa är väl om man inte har fiskar som vill ha ett högt pH att hålla pH strax under 7 för då finns ingen risk för ammoniak förgiftning.
            Redan vid en ammonium halt på 5,0 mg/l och pH 7,0 så får man en ammoniakhalt som är skadlig i längden.

            Och hur många är det som mäter ammoniumhalten i sitt akvarie.

            I Kramfors är det ljust och vackert
            http://www.kramforskoi.com/

            Kommentar

            • Linda100
              • May 2003
              • 23

              #51
              För att återgå till min senaste fråga: <img src=icon_smile.gif border=0 align=middle>

              Hur mycket kalk i sockan, och var placerar jag den? Och vad gör jag sedan när min Kh hamnat på lagom nivå?

              Linda<img src=extra_smiley_graduate.gif border=0 align=middle>
              Linda

              Kommentar

              • pod
                • May 2003
                • 73

                #52
                i ytterfiltret..o mängden ..tja testa dig fram..förmodligen skulle det räcka med ett par matskedar..mät sedan ph om några dagar.

                ps..ytterfilter material blir så småningom effiktiva..dvs du gör ju fortfarande vattenbyten..så när värdena börjar bli dåliga så byter man ytterfiltermaterialet.

                Kommentar

                • pod
                  • May 2003
                  • 73

                  #53
                  oj..lustigt ord där..ineffektiva..(öhh..) ändrar till att ytterfilter material eller tillsatser börjar efter ett par månader att lakas ur..

                  Kommentar

                  • Kjell Fohrman
                    Administrator


                    • December 2001
                    • 48148

                    #54
                    Kommer inte ihåg hur stort ditt akvarium var, men ca. 2 dl per 100 l vatten är nog OK.
                    Sockan skall placeras på det ställe där vattnet cirkulerar mest, dvs nära pumpen.

                    "Och vad gör jag sedan när min Kh hamnat på lagom nivå?"
                    Lägger du inte i mer kalk än vad som nämnts ovan så behöver du inte göra något alls. Så småningom kommer kalken att ha löst sig och då får du lägga i ny.
                    Akvaristika hälsningar
                    Kjell

                    Akvaristiska hälsningar
                    Kjell
                    Signatur 1. Frustra laborat qui omnibus placere studet
                    Signatur 2. Jag är inte tillräckligt ung för att kunna allt och inte heller tillräckligt gammal för att ha glömt allt.

                    Kommentar

                    • imported_n/a
                      • January 2002
                      • 585

                      #55
                      Hej

                      Det går att få ammoniakförgiftning även om pH är 5, för det är koncentrationen av ammonium som avgör hur mycket ammoniak du får. Däremot är det problem som tidigare påpekats om man har ett lågt pH och en hög ammoniumhalt, förslagsvis sätter man i Pistia stratiotes. Efter några timmar har de tagit upp det mesta av ammoniumet, beror förstås lite på förhållandet mellan yta och djup på akvariet.

                      Nitrifikationen fortgår även vid pH 5, men omfattningen beror i första hand på koltillgången och syrehalten. Normalt pratar man om en pH nivå som är mellan 7 - 8 men det har att göra med att där tar bakterierna upp kolet från vätekarbonaten. Men vid låga pH finns inte den(eller väldigt lite), men väl andra kolföreningar.

                      Eftersom jag själv har ett antal akvarier med pH under 6(ja, ända ned till 4) och där är inte ammonium- eller ammoniakhalten något problem.

                      Ha´stil, vägra profil
                      /Rickard

                      http://www.killis.tk
                      /Rickard
                      don Quijote och KA.
                      http://www.killifish.tk

                      Kommentar

                      • Kramfors
                        • January 2003
                        • 7265

                        #56
                        Höjer kalk KH?

                        Jag har väldigt överbefolkat 1200l vatten och hade 100 liter filter och hade problem med KH, pH och O2 mitt filter förbrukade mycket syre och karbonatjoner, nu rengör jag filterna varje vecka och ligger fortfarande på nedre gränsen för alla värden, bikarbonaten kan inte hålla pH stabilt och ökar jag bikarbonaten så ökar pH och då stiger ammoniumet till 5,0 mg/l och ammoniaken till 0,03 mg/l inte farlig nivå men inte bra under längre tid.

                        Snart ska fiskarna ut i dammen och då börjar bekymmerna med dammvattnet i stället.

                        I Kramfors är det ljust och vackert
                        http://www.kramforskoi.com/

                        Kommentar

                        • Linda100
                          • May 2003
                          • 23

                          #57
                          Ok... känns lite "riskabelt" det här, men nu ska jag testa att stoppa i en kalkstrumpa! Den går att gömma bakom en av mina rötter, och kommer då att hamna alldeles intill ytterfiltrets utsug... Det borde ju vara lämpligt antar jag.

                          Vad jag är rädd för är att något värde stiger i höjden fort, eller att pH helt enkelt blir FÖR högt... Hur stor är den risken? Antar att då är det bara att ta ut strumpan igen, innan något tar skada.

                          Bör jag mäta värdena varje dag? Alla? (Eller inga alls?) Och hur påverkas Gh av kalken?

                          Linda <img src=extra_smiley_graduate.gif border=0 align=middle>
                          Linda

                          Kommentar

                          • Linda100
                            • May 2003
                            • 23

                            #58
                            Hjälp! <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

                            Nu har jag lagt ner en hopknyten strumpa med ca 2 dl kalk. Resultatet? -Kalken löser sig, akvariet blir dimmigt. Ska det bli så!!?? Antar att det försvinner så småningom, men blir i alla fall lite nervös nu!
                            Linda

                            Kommentar

                            • Azur
                              • March 2003
                              • 12946

                              #59
                              <BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>citat:<hr height=1 noshade id=quote>
                              Höjer kalk KH?<hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>

                              Ja, genom att höja pH långsamt. Kalksten drar upp pH mot cirka 8, men det tar lång tid att komma dit, om man nånsin gör det. Du kan prova kalksten, men jag skulle tro effekten är för långsam för dina (ganska extrema) behov.

                              Ett sätt att hålla uppe pH och KH är genomluftning (dvs driva av koldioxidöverskottet till atmosfären), men reaktionerna är inte jättesnabba och du har såna enorma mängder fisk att luftning kanske inte räcker till. Om inte jag minns fel så har du väldigt kraftig genomluftning redan nu?

                              Man kan inte ändra KH utan att ändra pH, och vice versa.

                              Som tur är kan man dock ändra _alkaliniteten_, dvs vattnets förmåga att motstå pH förändringar, utan att ändra pH eller KH.
                              Om huvudsaken för dig är att pH ligger på en stabil nivå mellan 5 och 7, finns flera ganska billiga fosfatbuffertar som buffrar till 6.5, dvs höjer alkaliniteten kraftigt utan att höja pH (eller KH, fast det ger falskt utslag på KH test).
                              Den som är lättsinnig nog att lyssna på vad en varmluftsballong som jag säger gör det på egen risk och mot bättre vetande!

                              Kommentar

                              • Azur
                                • March 2003
                                • 12946

                                #60
                                <BLOCKQUOTE id=quote><font size=1 face="Verdana, Arial, Helvetica" id=quote>citat:<hr height=1 noshade id=quote>
                                Hjälp! <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

                                Nu har jag lagt ner en hopknyten strumpa med ca 2 dl kalk. Resultatet? -Kalken löser sig, akvariet blir dimmigt. Ska det bli så!!?? Antar att det försvinner så småningom, men blir i alla fall lite nervös nu!
                                <hr height=1 noshade id=quote></BLOCKQUOTE id=quote></font id=quote><font face="Verdana, Arial, Helvetica" size=2 id=quote>

                                Löst kalk är osynlig. Dimman är kalkdamm. Håll koll på pH, fast kalk löser sig så långsamt så jag tror inte du får några problem.

                                Fast hade inte du bra pH? Man kan som sagt inte ändra KH utan att också ändra pH.
                                Den som är lättsinnig nog att lyssna på vad en varmluftsballong som jag säger gör det på egen risk och mot bättre vetande!

                                Kommentar

                                Arbetssätt...