Kan man kyla vatten??

Kollaps
X
 
  • Tid
  • Show
Rensa alla
nya inlägg
  • thomasgbg
    • January 2004
    • 6

    Kan man kyla vatten??

    Hejsan,

    Jag har behov av att kunna kyla vatten på sommaren, lägenheten & karet blir på tok för varmt pga dålig lägenhet. Finns det något ytterfilter med doppvärmare & kylaggregat samt termostat på marknaden?? Vad kan ett sådant kosta???


    Simma lugnt
    170 L men vill ha mer & fler ( sambo vägrar )....Kan verkligen en lägenhet vara för liten för ett par kar till ???
  • chrille_91_3
    • December 2003
    • 409

    #2
    lägg lite is
    msn: christianedlund1@hotmail.com
    http://www.zoonen.com/minzoon.asp?oid=154639

    Kommentar

    • no way
      • December 2003
      • 235

      #3
      om du har heltäckande ramp så kan du sätta nåt för som håller luckan öppen och rikta en fläkt mot...annars bara fäkten =P
      Johansson

      http://anstalten.nu/?ragga=145366

      Kommentar

      • Qwerty
        • December 2003
        • 526

        #4
        om du skaffar vatten kulning som du tar en slang med iskallt vatten och drar som en slinga genom golvet
        363L 4st eldbukar , 3sebra ciklider och 2st jack dempsey , 540L malawi mbunas , 60 molly odling. ska köpa 720L till mina amerikanare snart

        Kommentar

        • Mackan_diskus
          • January 2003
          • 93

          #5
          kylblock... som man har i kyl väskor.. d funkar skit bra
          MVH -MACKAN-
          ____________
          200L Oscar
          175L Malawi
          60L Paty, guppy
          45L Blå cilid
          25L Ygel

          Kommentar

          • fc25
            • September 2003
            • 330

            #6
            Det finns kylare till saltvattenakvarium, men dom är dyra och kanske för effektiva?
            http://www.pwss.nu/productsByCategory.asp?intCatalogID=61&strCatalog_ NAME=Saltvatten+%2D+kylare
            //Fredrich

            Kommentar

            • Ulla
              • April 2002
              • 1163

              #7
              Förrförra sommaren hade jag PET-flaskor halvfyllda med vatten i frysen + kylklamparna. Brukade lägga några såna i filterkammaren i 350-liters karet när tempen började närma sig 30 grader. Då fick jag ner temperaturen några grader.

              I somras körde jag med neddragna persienner, korsdrag och vände på dygnet = släckt på dagen, tänt på natten i karen. Tempen höll sig under 30 grader och fiskarna överlevde sommaren.
              Ulla,http://www.zoonen.com/minzoon.asp?oid=46637

              Kommentar

              • Buckshot
                • February 2003
                • 456

                #8
                Ursprungligen skickat av thomasgbg
                Hejsan,

                Jag har behov av att kunna kyla vatten på sommaren, lägenheten & karet blir på tok för varmt pga dålig lägenhet. Finns det något ytterfilter med doppvärmare & kylaggregat samt termostat på marknaden?? Vad kan ett sådant kosta???


                Simma lugnt
                Det finns kylaggregat men dom kostar
                Gå in på www.aquaristikshop.com
                Lilla Malawisjön finns i mitt vardagsrum.

                Kommentar

                • gogar
                  • November 2003
                  • 365

                  #9
                  Man kan bygga en värmeväxlare med ett litet vattenelement (den äldre typen med mellanrum mellan vattenledningarna). Eller också bara med slang i slingor i en ram och en fläkt för att få lite kylning på vattnet. Eller varför inte en bilkylare (utan glykol då) med elfläkt. Cirkulationspump behövs också. Krävs lite händighet men visst går det.
                  Mvh Håkan
                  - som bara uttrycker sin personliga åsikt och erfarenhet. Jag kan ha fel - och då lär jag mig (förhoppningsvis).

                  Kommentar

                  Arbetssätt...