Idag flyttade jag fem Black crystal och fem Crystal red till 120-literskaret. Just nu trivs dom i alla fall och simmar omkring och sträcker på sig ordentligt
Jag har fått fram lite rosa posthorn nu. Inte så många men en ny liten kull i alla fall. De gamla är så stora och just gamla.
Posthornens romutveckling har jag inte lyckats ta tid på. Men dom behöver inte så mycket i alla fall, har jag en känsla av. Skulle ju vara kul om du fick rosa, men det kan nog vara så att det inte dyker upp några i första generationen. Jag är inte säker på hur deras färg ärvs, men rosa är nog ett inte dominant anlag och det behövs föräldrar med anlag från bägge sidor. Ska bli kul att höra vad som ploppar upp i dina kar.
Det är meningen att de flesta av mina snyggaste Crystal red och black crystal ska flyttas till 120-literskaret. Det kommer att bli en väldigt trevlig syn när de börjar föröka sig, om allt går bra "ta-i-trä"
Jo dom där anlagen är inte lätta att förutsäga men jag är vid gott hoop då flera av dom snäckor jag fick av dig har tydliga tendenser till transparens nu när de blivit äldre: jag har noterat att flera av dem har prickiga skal viket jag tycker är riktigt häfitgt skall längre fram försöka isolera de med prickiga skal för att se om man kunde "avla" på det.De blå- grå går i det stora fisk karet så där hoppas jag på och få fram ett gäng med blå skall plocka undan alla som inte har färgat ut väl och sätta dom i räk karet. Heh jag har blivit helt fascinerad av snäckorna. Det var inte snällt av dig att för se mig med dessa beroende fram kallande kryp. =) Men frå jag fram lika fina rosa som du så sänder jag dig ett PM först följt av ett brev på posten. =)
Hjup som man säger i Norrland, jag tror det kommer att finnas ett par fina rosa , jag skall bara ladda batterier till kameran och flytta bilder från minnet så kommer det bilder till dig. =)
Det är meningen att de flesta av mina snyggaste Crystal red och black crystal ska flyttas till 120-literskaret. Det kommer att bli en väldigt trevlig syn när de börjar föröka sig, om allt går bra "ta-i-trä"