Vi åkte sex fototokiga människor till ett vandrarhem vid Omberg. Vädret var inget vidare men vi hade trevligt med fotande och en massa snack ändå. Vi som åkte har alla "träffats" via fotoforum på nätet och kommer från Sthlm, Uppsala och Västerås.
I Omberg finns lite bokar, och det hade börjat bli lite snygga färger på löven,, men tänk om det hade kommit en gnutta sol också.
Naffo lever men vilar lite hos en medlem nu Det är liiite tråkigt att tempot saktat ner på hans resa. Posten har skickat honom på avvägar några gånger också, men sen tror jag att det varit lite dåligt väder och lågt intresse att gå ut och fota ibland så han bara blivit liggande. Men han är hos sista medlemmen på första rundan nu i alla fall. Sen kommer han "hem" för lite uppfrächning. Ev ska han få åka en runda i tvättmaskinen Sen ska han vara med på fotomässan i Nacka i november. Naturfotoforum har en egen monter där han har fått jobb som brudmagnet/dragplåster