Jag måste bara lägga in fyra bilder på "mina" badande ungskator. Förra året var det årets kull inne hos mig... eller snarare var det så att en av dom var inne och stod och kikade lystet på ett kar med Corydoras medan polarna stod utanför och hejade på. Den hade hoppat in genom den öppna altandörren.

I år är dom tre igen, säkert samma föräldrar. Jag tycker dom är väldigt charmiga. Dom badar som sjutton och tömmer fågelbadet på nolltid med allt sitt skvättande.

Annars så har jag försökt fota Corydoras idag, och spanat in tigerräkorna med rom. Allt ser bra ut... "ta-i-trä" fast det är 29.5 grader inne hos mig.
Klippte gräset med min nya gräsklippare... vilken enorm skillnad mot att dra runt på handjagaren. Nu är det ju inte jobbigt ens fast jag håller på när det är som hetast.