Jag och Janne åkte till Janne Westers butik och handlade lite fiskprylar igår. Det blev JBL Nobil fluid åt de två blåögonen i räkkaret, lite TMG och en flytande ö av riccia. Jag ska prova att göra en "mossboll" av riccia, grönt plastnät från en avocadopåse och en rund sten... eller en bit rot kanske.

När jag droppade ner lite JBL så blev räkorna extremt aktiva. Det måste lukta/smaka väldigt gott. Några av räkorna hängde upp-och-ner i flytväxterna och viftade/krafsade frenetiskt i ytspänningen för att komma åt yngelfodret.
De två romhonorna (White pearl) ser lika fina ut, det verkar inte ha dykt upp fler än. Jag kan se att det nog är fler än fyra hanar som jag var lite orolig för tidigare. Dom har väldigt mycket boklöv som dom kilar runt bland, så lite svårräknade är dom.

Jag ska hem till mina kar snart och mata, kolla, göra vattenbyten. Jag har alltid nykläckt artemia gå gång nu, för att göda brigittaena och Crystalräkorna.
När jag satt och kollade på crystal för några dagar sen såg den romhonan väldigt fin ut. Sen är det minst en hona till utan rom. Hon är mycket större än den som fått rom. Jag hoppas förstås att den största ska få rom också.
Funderar lite på om jag inte ska försöka få tag i några andra Crystal också för att få ner lite nytt blod i gruppen.

Nu ska jag förbi fotobutiken först. Jag mailade ner lite filer med bilder i helgen. Dels ett gäng 10x15 cm för att kunna visa mina fina räkor för kolleger på jobbet som inte tror att räkor kan vara så speciella som jag skryter om , dels ska jag ha en, eller två, lite större på 20x30 cm och rama in. Jag har redan en Red cherry och en Crystal red. Jag vill gärna ha en White pearl också på väggen