Klockan hann bli 22 innan jag började lasera hyllplan och gavlar. Då hade jag sandpapparat tidigare.
Det blir nog riktigt snyggt med syrabetsnyansen. Lite torrt brungrå liksom. Betsen tog precis slut när jag var nästan klar. Det som blev kvar var sista hyllplanets undersida, mellan förstärkningarna. Har jag den längst ner så spelar det ingen roll. Å andra sidan kan det vara så att jag vill blaska på en omgång till när jag ser hur det blev i morgon.
Annars är det klart att börja lacka

P.signifer är fortfarande nio stycken och somliga av dom slukar nykläckt artemia idag.
P.gertrudae äter grindalsmask, i alla fall de 10-15 största. Jag såg en liten en med skador runt stjärtroten. Funderar på om en av de största försökt äta upp lillen? Det ser nästan ut som om det börjar saknas av de minsta i det karet. Men jag är inte säker. Blir jag klar med hyllan kan jag börja flytta ungfisk i alla fall.
Jag gjorde inga fler vattenbyten hos blåögonynglen idag, men i morgon måste jag det.
Funderar på att göra en omgång räkmix i morgon. Jag skulle vilja ha tag i astraxanthin (stavning?). Köpte en liten burk rent sån av en snubbe på Zpet, men han har slutat sälja. Sen fick jag kontakt med en oseriös



Jag avskyr när folk lovar saker dom aldrig tänkt hålla!!!
Tidigare satt jag framför karet med "Trinidadguppys" och försökte fota en av hanarna för att få till en snygg bild till tävlingen, men han ville absolut inte vara med. Dom flesta bilderna blev skarpa och fina, men huvudet var alltid ute ur bilden. Det är kvicka små rackare.
Har sett i "Rödlögatråden" att det artar sig till att bli en riktig kanonhelg med otroligt trevliga människor

Natti-natti!