Idag har jag varit ledig, otroligt skönt. Jag sov i 12 timmar i sträck så nu är jag jättepigg, och ska upp kl 6 i morgon.

Jag åkte till Jannes affär för att skaffa nya, rena grindalsmaskar. Jag misstänker att jag fått in mikromask i åtminstone den första odlingslådan. Jag sköljde substratet väldigt noga i hett vatten, diskade ur låda och lock och ställde allt i frysen i 2 dygn. När jag kom till Janne så hade han kollat mer ingående på sina grindalare och han kunde inte svära på att det inte fanns mikromask i hans låda. Sjutton också Jag tog i alla fall hem en omgång. Dom hällde jag upp i en glasburk med vatten och då ser jag att det finns rätt mycket av det jag tror är mikromask blandad med grindalen. Jag vet ju inte säkert om det är mikro eller små bebisar av dom andra. Så för att vara så säker som möjligt så ställer jag mig och sorterar grindalsmasken Jag sköljer först i olika små fodersilar och sen häller jag upp dom största på ett fat. Därifrån flyttar jag ett gäng, mask för mask med en tunn nål som jag lyfter dom försiktigt med. Jag sticker dom alltså inte. Jag lägger ner dom i lite vatten på en mörkblå plastbit där jag kan se om det skulle vara med något ovälkommet. Därifrån lyfter jag dom igen och placerar dom i odlingssubstratet. Sen får dom bara en liten nypa vällingspulver under glasskivan.
Jag låter den andra burken med grindalare vara så länge. Där får jag mycket skörd. Jag vill kolla om det blir bra med sorteringen först.

Killiynglen är för gulliga. När jag släpper ner grindalsmask där så kastar dom sig över maten och kan stå och slita i samma mask i varsin ände. Tänk om jag skulle lyckas fånga det på bild ändå
Jag satt och tittade i killiböcker i Jannes butik och vilka underbart vackra killis det finns. Jag måste nog ha några till, bara två-tre stycken

Å andra sidan satt jag och kollade i böcker med regnbågsfisk och det finns fantastiska såna också. Inte är dom så stora heller.

Nej kanske jag skulle gå och lägga mig då rå så jag orkar köra tåg i morgon. Suck, jag vill ha semester. Hm... nej, jag skulle vilja vara ledig ett år och bara hålla på med mina fiskar

Natti-natti!