


Och jösses vad glada ynglena blev då! MUMS, sa dom

Och ynglena simmar runt i hela karet - gömmer sig inte i mossan eller nått

Dock märkte jag att jag hade en liten tumme mitt i handen. Först när jag skulle suga upp nauplii'erna så märkte jag snabbt att slangen var för.. hmm, mjuk (eller för stel) och svårstyrd. Så jag kunde inte komma till ordentligt. Hade varit bra med ett litet plast rör som man "koppla" på slangen så det blev lättare att styra uppsugningen.
Det andra var efter att jag hade sköljt av artemian i silen och skulle ha över dem i en liten burk.. de typ satt ju fast i silen.. arrgh säger jag då.. så jag får fundera lite på hur jag ska göra det bättre.
"Brigittae-karet" står klart nu med växter, rot, bambusrör och grus. Men kom ju på det att om man tillsätter bakterieflora så behöver man ju inte behandla karet lika mycket som ett nystartat. Så jag kolla lite på forumet och såg att man bl a kan hälla i vatten från ett av sina andra kar och doppa i ett filter, även detta från ett av de andra karen. Vad jag inte e' säker på om man ska doppa i filter direkt eller efter att man har tvättat det i akvarievattnet, vid ett vattenbyte. Antagligen ska man göra det direkt, men filter i Endlers-karet är ju riktigt äckligt efter en vecka.. så jag är inte helt säker.
Trevlig kväll
