
Fäljde med gubben till tandläkaren, för att de som jobbar där (min syster bl a) ville så gärna se vår lilla dotter. Och det är ju klart att man vill visa upp sin lilla sötnos

Kom hem och såg att mitt paket med boken "min guppy", guppy mat, mangrover rot och vattentest-grejer hade kommit till "posten", så jag for iväg med det samma för att jag kan ju inte bärga mig med att läsa boken hehe.
Har läst mig till här på zoopet att strips-vatten-test inte alls e' bra, men jag hade redan beställt innan jag läste detta så jag är ju lite skeptiskt, men jag får prova och bilda min egen uppfattning.
Har sökt sommarjobb på ett bestämt ställe, som jag verkligen vill jobba på och har haft svårt med referenser och dylikt då jag aldrig har jobbat i Sverige utan bara i Danmark och tydligen så räknas inte den arbetslivserfarenheten (12 år i allt) här i detta avlånga komplicerade land, så det är ju inte så många som är intresserade att anställa mig.
30+ och det känns som man är 18 år igen och ska kämpa sig in på arbetsmarknaden igen.. *suck*. Jaja, i alla fall så kontaktade enhetschefen mig och ville (äntligen) träffa mig på en jobb interview och jag blev SÅ GLAD!

Då min lilla Endler hane's inte har förändras försökte jag leta mig fram tilll vad det kan vara för fel på honom. Tyckte att han hade blivit "tjockare" utan att han ätit på flera dagar samt det hängde något färglöst ut vid analfenan så jag skrev detta här på zoopet och bad om hjälp. Kanske mask eller annan parasit eller någon form av tarm/buk sjukdom.. Svårt att säga, men uppskatta råden jag fick av ansjo. Så nu är han i karantän och det får han vara några dagar för att se om han blir bättre.. tänkte evt. medicinera för bakteriell sjukdom för att se om det gör skillnad.. Men det tynger en att det har varit sjukdom med guppiesarna sedan jag fick dem.. Och just med hanen känner jag mig så maktlös.. typ: "vad ska jag göra????" *suck*
Gubben berättade för en bekant om sebrorna vi köpte och han tyckte att vi skulle sluta köpa fisk och i stället låna hans yngelakvarie och odla fram sebror själv som vi vet är friska.
Detta tyckte ju jag lät jåtte bra, för att odla och få yngel är väll andå det roligaste samt att se att fisken har det gött. Men inte helt säker på vad gubben tyckte om 'et.. hoppas han vill i alla fall.
Det bra man kan skriva av sig här i bloggen, då jag är ganska säker på att familj och vänner (som inte är intresserade av akveristik) kommer bli trötta på att höra mig snacka om denna fantastiska värld under vattenytan. Tror till och med gubben börja tycka jag e' jobbig..
Hoppas det blir en bättre dag imorgon.
Tråkigt att inte referenser från Danmark duger här. Varför skulle de inte göra det? Hoppas att det går bra på interjuvn.
Och ja, hehehe, det är bra att man kan få skriva av sig här för annars skull nog maken låst in sig på toan för länge sedan och vägrat komma ut om jag inte slutar filosofera om fiskar...
p.s. Hade bestämt mig för att behandla med baktopur idag, men det var för sent