Kom hem för ett par dar sen från semestern. Alla akvarierna har klarat sig nästan oförskämt bra under de här nästan 3 veckorna. Inga alger, växterna ser bättre ut än vid normal skötsel, firrarna mår bra och ingen har dött under tiden. En fisk, en av de små Macropoderna hade dock fastnat bakom fästet till innerpumpen och låg där och ruttnade. Det hade nog kunnat hända när som helst så jag skyller inte det på att vi inte varit hemma. Såg t.o.m. ett par macropodyngel i akvariet så de har fortsatt att leka under tiden verkar det som. Tyvärr överlever inte ynglen i akvariet så idag efter vb och skötsel så tog jag och flyttade macropodhannen till det fd räkakvariet för och se om han vill bygga skumbo där.
Har nämligen bestämt mig för att lägga av med räkorna. Kul så länge det varade men jag tycker helt enkelt de förlorat sin tjusning nu. Iofs roliga att odla på men lite trista i längden, enligt mitt tycke. Hade en del räkor kvar och funderade fram och tillbaka på vad jag skulle göra med dessa. Kom fram till att låta dom bli macropodföda så de fick helt enkelt stanna i burken som jag släppte ned hannen i. 5 min senare och inga räkor kvar. Några ströräkor finns kvar, bla i akvariet med Praktbotia (!) men de får gå kvar.
Mina gobys verkar inte vilja para sig i sitt egna akvarium. Vet inte vad det kan bero på men jag tog och möblerade om lite hos dom och gav dom lite mer stenar som bildar grottor. Satte även i några av dvärgkardinalynglen som är på tillväxt. Har märkt att det ger bra effekt att sprida ut ynglen i fler burkar och håller på och sätter över de största till stora akvariet vartefter.
Tog mått på täckglasen, ska ta och beställa nya hos någon glasmästare. Less på att skrapa kalk från de gamla glasen, de är så pass nötta att de är omöjligt att rengöra dom.
Har också bestämt mig för att investera i en ny ljusramp till växtakvariet. Till den har jag använt en provisorisk låda som jag byggt för att testa hur det funkar med att använda vanliga lågenergilampor, se tidigare inlägg i min blogg. Rampen har funkat jättebra och jag är övertygad om att dessa lågenergilampor är det mest kostnadseffektiva sättet att bygga en egen ramp när man behöver mycket ljus.
Men, lådan jag snickrat ihop är rätt ful och jag inser att jag aldrig kommer kunna få tid eller praktisk möjlighet att bygga något snyggt här hemma i lägenheten så jag lägger ned det här gör-det-själv projektet och tar och köper något färdigt istället. Nu är frågan vad jag kan få tag i med ca 120W lysrör till ett 160-lit akvarium, blir väl säkert t5.
synd att semestern är slut nu när värmen kommer....