Nu idag såg jag för första gången de nya macropodynglen äta nykläckt artemia. Har matat med Liquifry hittills men tar och lägger av med det nu. Har även gett en del sötvattenartemianupilier (långt ord!) men har inte sett något yngel ta dessa innan så jag tar och slutar med dessa också.

Gjorde vb och allmän städning i de övriga akvarierna igår men lät yngelburken med macropoder vara. Tror jag snart ska se till att göra ett försiktigt vattenbyte hos dom ändå, deras vatten börjar vara rätt murket nu med div okläckt rom, rester av Liquifry etc. Kör med bottenfilter som är väl ingånget så det finns iofs lite kapacitet att ta hand om nitriten.

Har som vanligt ingen aning om antalet yngel, men skulle gissa på ca 100 st. Jag kommer inte försöka sortera ut efter storlek osv för att undvika ev kannibalism utan jag låter nog naturen ha sin gång så blir ynglelantalet nedgallrat till lagomt antal av sig självt. Jag gissar att jag kommer ha plats att driva upp ett 10-tal fiskar till könsmognad i slutänden.

Passade även på igår att flytta över alla dvärgkardinalyngel till stora akvariet. De har vuxit till 1.5-2 cm storlek nu. Enligt mina anteckningar här är dessa ca 5 månader gamla nu. Ingen optimerad tillväxttakt med andra ord, men det är ju inte poängen i allafall, åtminstone inte för mig. Just nu är stimmet i stora akvariet alldeles för stort så jag kommer få lov att börja rensa ut och ge bort lite fisk. Får se när mötena i VAAF kommer igång igen till hösten.