Äntligen kom äggen fram, jag har gått här och slitit upp spår i golvet med mitt äggsjuka vankande. Alla var hela och nu smyger jag iväg och kikar på dem en gång i kvarten, de skall ligga still ett dygn, för att återhämta sig innan de åker in i kläckaren. Ännu mer väntan mao... men nu är de här. Både brahma o Faverolle äggen är olika nyanser av ljusbun-beige medan isbar är grå-olivgröna. Skall försöka fota dem när jag plockar över dem i kläckaren, vill inte bråka mer med dem just nu *s*
Barnet var friskt nog för dagis idag och verkade riktigt nöjd efteråt. En dag på dagis var tydligen lagom? Eller så är den värsta övermättnaden sedan inskolningen borta efter att hon varit hemma ett tag.
I kökskaret ser jag inga prickar på kardinalfiskarna längre? har inte medicinerat men jag skall kolla att det inte verkar komma igen. Med tanke på att jag sitter där och glor minst två gånger om dagen.