Altså... jag har hört att man börjat skriva ut recept på motion men var det verkligen så här det var tänkt? Efter två bökiga nätter med en ledsen dotter som gnydde och skrek långt in i alvedondimman så var vi till vårdcentralen igår. Öroninflammation sa jag, öroninflammation sa doktorn. Skönt när man är överens! Så blev det gul lapp i handen och en tur till apoteket för penecelin så vi har rekvisitan till fem dagars brottning morgon och kväll. H uppskattar INTE omtanken och vrålar i högan sky, spottar och fräser. jag har full förståelse för henne men likt förbaskat skall penecelinet in. Vi har hunnit ge två doser och jag tror att huvuddelen nog hamnade innuti barnet även om det inte riktigt kändes så först. Gissa om jag är glad att vi inte bor i lägenhet när hon slår på sirenen under brottningen????
Har försökt fota lite fisk men det blir inte riktigt bra, kommer inte så nära som jag skulle behöva och jag har ingen lust att köpa ett macro till kameran när den är så spattig. Fick iaf några suddiga bilder på den blyga pecoltian. Är fortfarande nöjd med mina guldbarber, de lyser upp så fint. Väntar med spänning på om växterna skall komma igång. Både där och i kökskaret. Om det blir djungel där så kanske det funkar att ha BÅDE räkor och fjärilsciklider?
Sedan har jag ju 110 L och så sexkantiga 60 L stående... är ju lite synd att de skulle stå tomma? Få se vad som hinns med. 110 skulle nog göra sig med platys och färgglada fiskar inne i barnets rum? o sexkantiga karet kunde stå vid datorn i trapphallen uppe. det tar ju inte så stor plats... men rymmer en hel del räkor många planer... men jag skall ruva på dem ett tag. 16o L blev ju bra när jag väl tänkt klar och fixade det. 300 L ser lovande ut och jag vet inte om jag skall bry mig om 540 L på allvar innan vi ordnat golvet i gillestugan? Inte så sugen på att riva ur det en gång extra för att vi skall kunna lägga golvet men å andra sidan är inte det rummet det som står högst på listan över vad som skall fixas. man är iaf sysselsatt som husägare.
Förresten. Om man har barn som precis börjar prata -med ord som tillhör något känt språk - skall man lyssna NOGA när de står och tittar på akvariet utan blöjor. "fisk" och "kiss" låter nämligen likadant om man har otur - och då får man torka köksgolv och pall ifall man bara glatt svarar "ja, där är fisssssssssk"