Gläh! Jag är för blödig för att ha fiskar, tycker att det är hopplöst svårt de gångerna man måste ta bort någon. Idag låg det en flaggciklid och flöt på ytan men den var inte riktigt död så jag fick förkorta lidandet. Lite lättare iaf när de är så dåliga att de inte ens sprattlar när man lyfter upp dem ur vattnet. Fast vidrigt äckligt när man redan är spyfärdig av halsbränna. Den såg inte så biten ut men jag hoppas ändå nästan att det är mobbingen i det karet som slagit ut den, vill inte ha nått mystiskt sjukdomsutbrott där nu... Skulle förmodligen behöva flytta över flaggorna som klarat sig i annat kar för den ena har uppenbarligen kommit för nära en hungrig eller grinig oskar (förmodligen samma sak). Får flytta dem och ge dem en chans att hämta sig och sedan försöka byta in dem.
Samtidigt så får jag skylle mig själv, blandningen var en chansning från början och flaggorna hänger inte med i tillväxttakten.
Största påffen börjar bli grymt vacker i teckningen nu... måste fota nån dag. Idag har jag suttit framför datorn större delen av dagen och sedan sovit. Var desto aktivare igår så det är nog det som straffar sig nu...bebisen tycker att livet är obekvämt och bökar runt för att hitta ett bra läge och jag försöker förklara att den förväntas vrida sig med huvudet ner nu men den är fortfarande tveksam.
Träffade ett gäng bebisar igår, svårt att tro att det snart kommer en sån där liten i det här huset.