Äntlligen har det blivit städat i karen... Oscarsarna är riktiga skitgrisar så där håller det på att bli nån mystisk algsoppa men förhoppningsvis kan det hjälpa om jag får bytt lite tätare än hitills... har slarvat men skyller på att magen är ivägen. Nu har vi köpt fin, ny slang som är lite smidigare att handskas med än den gamla så det kanske kan bättra på motivationen.
Gjorde rent rutorna med men det är FORTFARANDE gröna prickar på rutan - fast betydligt färre nu iaf. Skall göra rent utsidorna med men det blir nog inga mästerfoton imorgon heller... Nåja, det hinns väl med.
Drömde i natt att jag gjorde rent i guppykaret men råkade spola ner fiskarna i avloppet under tiden... som gravid får man tydligen väldigt gott om knäppa drömmar men det är väl ett litet tecken på felprägling att jag fortsätter att drömma om fisk?
Nåja, får jag bara hejdat algsoppan i stora karet blir jag rätt nöjd med hur det ser ut nu, skall flytta ett par fiskar mellan karen men det väntar jag lite med och så är jag sugen på någon stimfisk till 160 liters och ev till 110 med (inte samma i båda karen), några fler metallpansarmalar till det sistnämnda vore kanske inte så dumt? Gäller bara att ta det lugnt så det inte blir total fisksoppa i ivern *s* Men det där med att titta på fisk verkar svårt att få till just nu så jag får nöja mig med drömmar och planering.