Nu har jag lagt rötterna i blöt sedan igår och införskaffat lite nya växter för att fylla ut luckorna... Det som återstår är att faktiskt få något gjort. Det känns inte så lockande med vattenbyten och att plocka ur filtert ur 300 L och att försöka få ur stubben ur 110 utan att få med min tjuriga ancistrus på kuppen... Skulle väl egentligen flytta över Garbo och hennes/hans rör till 300 L så det finns gott om sysselsättning... Men med min energi var det värre beställt... tur att man kan skylla allt på sitt tillstånd och komma undan med det mesta *s*
och ingenstans finns det sandsnäckor? Typiskt när jag vill ha tag i det... Vet inte ens om de skulle funka i vattnet här men det vore kul att testa. Får annars göra ett nytt försök till våren.
Borde också ta ett par kort på karen så jag kan jämföra före och efter
hon bara förbereder sig...
Kollaps
X
Kollaps
-
hon bara förbereder sig...
Taggar: Ingen-
#1Lenmar commented28 January 2006, 20:28Redigera en kommentarVa ska du med sandsnäckor till??
-
#2Morellen commented28 January 2006, 22:06Redigera en kommentargräva runt lite i blästersanden (och svämma över alla bräddar så jag blir "tvungen" att skaffa botior igen)
-
#3Lenmar commented28 January 2006, 23:32Redigera en kommentarVet du att malaysiska snäckor har jag gott om, kan försöka fiska upp några om du är sugen på dem. Hualigen, jag tycker bara de är nedrans otyg!! Men visst kan jag håva upp, eller nja, plocka upp. Vi får se till att träffas nån dag nu!! Å parentes bara: den underbara orkidén jag fick innan jul blommar nåt helt otroligt fortfarande. Helt underbart vackra blommor!! Tusen, tusen tack!!
Du måste vara inloggad för att skriva en kommentar. -