
Nästa vecka ska jag göra ett ultraljud på hjärtat, sen veckan efter det blir det Huddinge 2 dagar på raken. Den 3






Och jag är ju högerhänt, vilket inte gör det hela lättare. Vad jag än gör så blir det per automatik med högerhanden, så det får aldrig vila. Satte en binda på idag, vilket reducerade användandet av högerhanden ganska så effektivt.
Pappa kom hit och hjälpte mig med monterandet av bakgrunden i nya karet. Blev lite besviken, för delarna till bakstycket var inte infasade med varandra, utan alla delarna var likadana, vilket gjorde att det inte var anpassat speciellt bra då man skulle foga ihop dem. Hur vi än försökte ( innan själva silikonandet började ) så blev det en väl synlig skarv. Så dessa ( 2 st ) får jag nu täcka med en trädrot på någe sätt. Det kommer att lösa sig, men de borde nog tänka till lite mer vid tillverkandet av dessa plattor.

Annars hade det tagit över 2 dagar för pappa att sitta och tunna ut överfasningsbiten på varje skiva, för med min hand kan jag inte själv hantera rakbladskniven.
Och han har inte riktigt den tiden att avsätta just nu, då han målar om sitt hus hemma. Tok-fn kommer hem från sin Gotlandsresa imorgon, egentligen är han tillbaks till fastlandet redan idag, men han har en polare i Nynäshamn som han hälsar på ikväll och har lite kuckelimuck med. Dvs, grilla gott, dricka öl och spisa en massa musik.

Sen på lördag blir det bussutflykt med koloniföreningen, till Enköping.
Brukar vara väldigt trevligt dessa utflykter, förra året bar det av till Wiij Trädgårdar i Ockelbo.

Ute är det stentorrt, det skulle nog behöva regna



Ha det gött i sommaren och simma lugnt.
