Idag upptäckte vi hur svårt det plötsligt var att få tag på vanliga gardinstångsringar av trä. Det är tydligen inte på inredningsmodet att ha naturfärgade trästänger längre som gardinstänger, så alltså finns det inte gardinringar i naturfärgat trä att införskaffa. Vi kollade på Hemtex och på Åhléns i Täby men inte då. Och tygbutiken som funnits i alla tider här i Åkersberga la plötsligt ner hipp som happ förra året, utan någon som helst förvarning. Ena veckan fanns den där och veckan efter poff, borta liksom.
Vi konstaterade även att det var samma utbud av gardinstänger med tillbehör på både Hemtex och Åhléns.Är det det som kallas för att konkurera ??
Och så fort som inget längre anses vara modernt att ha i inredningen, så ska man tydligen ha möjlighet att skaffa nya saker till det gamla som många trots allt har kvar hemma ??
Vi är kattvakt åt grannens lilla kattfröken, vilket innebär att vi tar in henne till oss några timmar varje kväll, så att hon får leka av sig ordentligt, samt får lite social träning med att umgås med andra katter, dvs Herr Oliver. Och jag måste verkligen berömma Herr Oliver för att vara en riktig gentlemannakatt !!
Han lät henne äta från sin tallrik med kokt kött. Och detta var en nyhet för henne, ja kokt kött alltså, och hon lät sig väl smaka. Men för att markera att det trots allt var hans tallrik med mat gick han fram och satte sig vid den, då det var 2 st köttbitar kvar. Åt en och lämnade den andra, och då hon var riktigt säker på att han inte skulle anfalla henne eller så, så smög hon fram och tog den med. Sen gick han fram och nosade henne på nosen.
Nu har vi kommit fram till att jag ska göra mig av med det mindre akvariet, det på 250 liter. Så ska vi flytta det stora till den väggen istället, vilket gör att vi får plats med en byrå och hyllor längs med den väggen där det stora står nu. Sen så känns det bättre att bara ha ett kar att ägna tiden åt och ha det i ordentligt skick än 2 st som går på halvfart för att jag inte orkar med i samma takt nu som då jag var frisk tidigare. Så då blir det att annonsera ut min stora Blåciklidshane, samt den stora ensamma scalaren som jag har. För resten av de fiskar som jag har i 250 literskaret ska flytta över till det stora 480 liters. Ska få hjälp på tisdag med att få det stora i ordning med pumpar och så.
Mitt rödciklidspar ska få sällskap av ett guldsömspar. Och alla malar ska flyttas över sen. Räknade härrom natten att jag har ca 4 st anscistrusyngel kvar. Kul.
Skulle jag ta över min stora praktbotia från det stora karet till det mindre, skulle jag inte få sova på nätterna. pga av den knäpp-konsert som han skulle ha med alla snäckor som finns i det. Har ett gång mindre praktbotior i det som är på tillväxt så att säga, men de klarar inte än så länge att knäppa de större skruvskaliga snäckorna. Posthorn kallas det för va ?? Har en som är tillräckligt stor för att kunna ta dem, men den kan ju inte själv ta hand om dem. Då skulle den explodera av överätning ju.
På kolle växter det något enormt nu efter regnandet som varit. Ur odlarsynpunkt har det vart en helt perfekt sommar. Snart ska vi skörda den första löken och potatisen. Jag satte ut 6 st purjolökar i grönsakslandet, som jag sått från frö inne i växthuset.
Det enda som inte trivs i år är bönorna, första omgången fröer tog sig inte alls, och den andra omgången har grott, men knappt mer. Det är bara några få plantor som växer som de ska, resten ser helkonstiga ut.
Mina egenodlade tomater, paprikor samt chiliplantor blommar för fullt.
Jag upptäckte idag att storlek small på Juhla, i deras regnställ, måtte ha vart en normallång person som de tagit måtten efter. Byxorna nådde mig upp till halsen, så jag hade bara behövt att köpa byxorna samt en sydväst för att gå torrskodd genom det värsta hällregn.
Tokf-n bad mig kolla om de inte hade storlek "pygmé" istället....