Jahaps. Nu är det visst mörkt ute igen , kallt är det också, vilket jag fick ofrivilligt känna på, då jag istället för att ta bussen hem från Danderyd, som jag tänkt från början. Gick jag till Roslagsbanan istället, för att ta tåget. Enligt beräkning skulle jag bara behöva vänta ca 5 minuter. 5 minuter gick, det kom andra tåg, Lindholmen, Hägersten, Näsby park, lindholmen igen....men inget Österskär.
Först efter ca 25 minuter behagade det tillslut att komma. Då var jag ganska genomfrusen, tjock jacka till trots, mössa, halsduk och vantar.
Jag hade vart på Danderyd nu under eftermiddagen för att göra ett sånt där arbetskonditionstest, trampa träningscykel med andra ord.
Först tar det ju en kvart typ, att sätta alla klisterlappar på plats, där man fäster elektrodsladdarna som ska mäta det hela. Och det ska kollas blodtryck och puls och matas in uppgifter i datorn.
Sen då man ser ut som en vandrande laboratoriemufflon så ska man upp på den där cykeln.
Okej, "du ska upp till ca 60 trampvarv / minut och sedan ska mätarn ligga stadigt mellan de där 2 punkterna." Jahaps, börja trampa då.
21 sekunder senare tog det tvärstopp !!
All ork försvann på en sekund, liksom all kraft i benen. Ehum....
Så det var det arbetskonditionstestet det. Noll kondis, noll ork, men jag stod i alla fall på benen själv då jag rann av cykeln, om än något darriga ben.
Men, det var ju trots allt bara 2 veckor sen jag avslutade min Hepatit C-behandling, kroppen har precis börjat att fatta att blodvärdet kan börja stiga igen, samt att den kan börja samla på sig näring och energi igen. Tappade ju ca 7 kg under hela behandlingens gång, så nog tar det på kroppen alltid. Ska göra om det igen om ett par månader, då kommer det garanterat att bli ett annat resultat.