Ha, nu har jag gjort det. Blivit medlem av den där gångstavsmaffian !!!
Till Tokf-ns stora fasa, helst ville han ju att jag skulle gå, typ en meter eller två ifrån han igår, då jag skulle inviga dem. Detta struntade jag dock blankt i, likaså hans pikande, "du har väl vallat rätt nu ??"
Faktum är att min läkare på njuravdelningen på Danderyd, rekomenderade att jag skulle börja använda gångstavar för många år sen. Innan det började bli en modepryl för alla fritidsmotionärer. Men inte lyssnade man då, det skulle väl se "töntigt" ut att promenera med stavar ?? Tur att man tänkt om, det vart en helt annan promenad igår, då även överkroppen fick arbeta.
Så nu kommer jag att promenera med stavar i fortsättningen. Måste ju kunna försvara mig mot rulatormaffian. Snacka om "gängkrig" alltså. Jaaa, man får ju passa sig då de lossar handbromsen i nedförsbacken och sätter fart.
Igår gjorde vi en fläskköttsgryta med tomatsås. Hittade en ny grej i frysdisken, bland grönsakerna. Fryst blandad svamp, av olika sopp-svamps-sorter. Himla smaskigt och väldigt användbart. Tar bara fram så mycket som vi behöver ur påsen, tinar upp och använder. Det blir kanongott, till antingen viltskav, som vi åt häromkvällen. Gav en mycket mustigare smak än då vi använt vanliga champingjoner ju. Och vi tog lite av svampen till fläskköttsgrytan igår.
Köpte tidigare i veckan, grytbitar av fläskött på Willys, bara 72 kr / kg.
Blir en bra promenad också att promenera dit att handla. En bra ryggsäck att bära det hela i är ett bra komplement det med till promenerandet.