Strålande väder idag ju !! Vem hade kunnat anat det efter det skitvädret som var igår ju. Då regnade det, för att senare under kvällen övergår till snöande. Blä och tvifasiken. Nu är det klarblå himmel och strålande och det ligger is kvar på vattenpölarna. Dit solen inte nått med sina värmande strålar, ligger det tjockt med frost såg vi, från fönstrena på Roslagsbanan.
Vi tog tåget till Täby, istället för att ta bilen ju.
Skulle kolla efter ett par speciella handdukar i en butik, Tokf-n hade tagit reda på att det fanns en återförsäljare av dessa handdukar i Täby, men naturligtvis hade de inte just de som vi ville ha. Kostade dyrt gjorde det därinne också, så det var tur då att vi inte hittade någe att köpa.
Det vart lite Classe O att titta på pryttlar, saker, grejer, och ännu flera pryttlar istället, att titta på. Ja förutom det flerpack med AA batterier som skulle införskaffas.
Lunch biddade det också, på Sawadee, samt en liten fika på det i en av de där café-barerna. Jag tog en Chai thé. kan ju inte dricka kaffe.
Nu efter hemkomsten, och en runda inne på nyöppnade Audio-Video-Store, och tillhörande förklaring för Tokf-n att vi har en väl fungerande, och inte alltför gammal TV hemma, och behöver därav inte köpa en platt-TV på ännu ett tag, så är det full Fight Club i stora karet !!!
Mitt Blåciklid-par, ja de ska ju föreställa det, stor hane / stor hona, munbrottas !! Inredning ryker, de andra fiskarna ryker. "Du kanske ska ge dem mat ??" föreslog Tokf-n. Inte slutade de att brottas för det. Däremot en rejäl smäll mot täckglaset, och en fin vattenkaskad ut över golvet. Varför kan de inte bara tycka om varandra ?? Solen skiner ju, fint väder, Alla Helgons helg, tagga ner förtusan era galna blåfeningar !!
Jag kanske ska hälla ner lite Valium i vattnet ??
Nån som kan ge tips om bra dosering för brottande Blåciklider på ca 15 cm i storlek / styck ?? Eller om hur man kan bubbla dem tillrätta ?? Nu i skrivande stund, står de nere i högra främre hörnet, precis ovanför botten, och brottas, mun mot mun, för fulla muggar !!
Sanden ryker likt en sandstorm i Sahara-öknen.
Nu har herr Oliver fått spatt han med. Far omkring, skuttar högt i luften och rusar vidare. Nån har väl släppt in en sån där "Uweenne-ghost", som får vissa invånare här hemma att bli "fulla i fasiken".