Huvaligen vilket väder det är ute. Mörkret ligger tätt där inga gatulyktor når med sitt ljus. Regnet plaskar mot fönsterblecken och vinden plockar av träden de sista gulbruna löven. Imorse var det nästan -4 grader ute. Dags att ringa lilla bilmekanikern och boka tid för att få på vinterdäcken, hels då under nästa vecka.
Pappa och jag letade en gravdekoration att kunna lägga vid mammas grav, vi hittade en i kruka uppe på Favoriten. Den var lagom stor och kompakt också, så vi åkte till mammas grav sen och satte dit den. La dit den inristade stenen jag köpte igår på blomhandeln i Danderyds sjukhusentré, det står "Älskade mamma" på den.
Passade på att handla lite uppe på Favoriten också, de maler ju själva sin egen köttfärs, för jag vägrar att handla den gasförpackade som finns på ICA. Den smakar inte gott helt enkelt.
Sen hittade jag en liten söt lykta att ha på uteplatsen här hemma, med ett ljus i. Så den står där nu och sprider lite värme i höstrusket.
Köpte en ny termometer till 250 l karet. Köpte en ny sån där digital termometer för ett halvår sen, men den har redan gått pajko, så jag köpte en ny vanlig hederlig en den här gången.