Jag och Patrik åkte ut till hundklubben en sväng när Julie var på dagis. Vi tränade lite uppletning som går till så att man stegar upp en ruta på 4*50 meter och går längskanterna ut och sicksack i rutan tillbaks och då släpper man även ner leksaker som hunden ska söka upp. Det går bra för båda hundarna men Jackie är duktigare än så länge, men hon är ju äldre också.. Efter det så gick vi en promenad rakt ut över fälten i 45 minuter!! Å hundarna sprang lösa och busade som tokar!!
Jag bifogar ett par bilder på hur det kan se ut när vi är ute.. Första gången jag visar bild på mig själv och så väljer jag en där jag har tränngskläder på mig.. å en röd mössa med renar och flätor å dessutom osminkad.... haha.. Jag brukar inte se ut så, bara så ni vet.. Bara på hundklubben där ingen ser.. Den osminkade sanningen med andra ord..

Nu sitter Patrik och Julie och leker med modellera, Julie tycker att det är så roligt!!
Patrik får mest följa hennes order om vad han ska göra..

Jag tycker att det börjar gå bättre i det nystartade karet, måste kika hur länge det har varit igång nu, Troligtvis 3½ vecka?? Minnet är ju inte det bästa..

Annars så år det rätt bra, förkylningen börjar kanske ge med sig efter 1 månad ca.. Det skulle ju vara gött om man fick vara frisk i några dagar i alla fall...
Nu äntligen har den ena sortens basilika tittat upp över jordytan, men jag vet inte om det är citron eller klot... Få se sen när dom börjar dofta.. Mums!!

Igår gjorde jag en gryta till middag, med ris. Nils Emils Kreolska söndagsgryta på en måndag..
http://wwwc.aftonbladet.se/v3/ab/jsp/start.jsp?d=101&a=9937 Ingen bild tyvärr men jag lovar att den är fin att titta på och smaskig att äta. Väl värd att prova att göra hemma!!! Supergod!!

Idag blir inte mer spännande än att vi får äta det som blev över igår med nykokt ris, eller kanske pressad potatis idag..

Fototävlingen också ja.. Den ville jag också skriva nåt om.
Mycket varierande kvalitet på bilderna denna gången och 7(!) bidrag som inte kom med!!
Fast nu har jag röstat och kommenterat alla bilder. Få se hur det går..
Jag tycker inte alls att det är speciellt lätt att se vem som har tagit vilken bild som vissa tycker.. Men jag kanske är lite lagom halvblind..// Tack för idag kära spioner Eder miiaoo
Bifogade filer