he he.. Nu är det beställt!!
http://www.tbh.se/index.asp?id=1&akat_id=1259&kat_id=1261&prod_id=10 153&startprod=41&category=Canon&prodnamn=Canon_EF-S_60/2,8_USM_Macro
Nu ska jag bara skrapa ihop till en bra blixt också. Sen ska det fotas hej vilt!!
Vi säljer lite grejjer på blocket för att hjälpa till med finansieringen..

Så då återstår bara att rensa i karen så det är snyggt att fota! Sen ska jag installera nåt bra photoshopprogram i min bärbara så jag slipper sitta vid den STORA ickeportabla datorn..

ÄNTLIGEN!! Jag har velat ha detta sen jag började vara här på zoopet för 2 år sen! Först kameran förra julen och nu ett vettigt objektiv och sen en blixt.
Kanske nån rolig firre att stoppa ner nånstans sen också.. Fast då måste jag omprioritera och planera lite bättre..


Å jisses vad mycket julklappar Julie fick! 4(!) paket med olika Play Doh(modellera), 5 pussel, massor av kläder, leksakskastruller, förkläde, kulram, ett memoryspel, mer kläder, 5 pyjamasar, mer matlagningsleksaker, en bateridriven elvisp i barnformat, 3 paket med pärlor, pärlplattor och sånt som man gör halsband å grejjer av. En docka som vänder på huvudet om man pratar med henne, gråter riktiga tårar, dricker vatten själv och som pratar och gråter. Hon har en farfar, farmor, mormor och morfar som visst är köpgalna...!!! Vi själv tycker att det hade räckt med ett par klappar för hon hann tröttna på alla paketen och ville egentlgen bara leka med ett av dom direkt så vi fick öppna färdigt för hon blev ledsen av att alla tjatade på henne för att hon skulle öppna alla klapparna!
Hon är 2½ år och kommer garanterat vara världens mest bortskämda snoris vid 5 års ålder! Hennes kusiner är sånna fast dom är nu 10 och 12. Dom räknar inte bara antalet klappar utan också vad allt är värt och hur mycket pengar alla grejjer har kostat och sen jämför dom. Kul att handla till dom?! Nä, inte speciellt för dom är inte diskreta med att snacka om vad ditten och datten kostat.. "Dom här jeansen kostade 1600 spänn och skidorna som jag fick kostade 3000 kr!!! " Jaha, vi köpte en bok för 150 kr var till dom.. he he.. Vi är ju fattiga studenter som inte kan jämföra oss med rika farföräldrar... Vi tycker att det är tanken som räknas... Eller har jag fel????!!!!

Vad fick ni i julklapp??
Vi fick en del verktyg som hylsnycklar ch skruvmejslar(Patrik då) å lite kläder att träna hunden i ute i skogen, vi fick en kokbok och en gryta i gjutjärn gemensamt som vi är såå glada över. Här ska det lagas mat!! hi hi.. En god tvål och ett supersött litet änglaspel, ni vet ett sånt i guld som plingar och snurrar. Fast detta är i silver och för bara ett värmeljus och med hjärtan som snurrar och så är det TYST utan pling!! Hur gulligt som helst!!
Å strumpor som Julie tycker är så söta att hon blir jättearg om jag tar på mig dom för hon har bestämt att det är hennes!!
'
//miiaoo som börjar landa efter jul igen



Tillägg: Monster ungar i plenti, dom är överallt och äntligen har det börjat dyka upp nykläckingar av mina fina Crystal black!! Söta randiga och svarta!! Jiihooo!!!