Ja jag råkade vrida mig på nåt underligt sätt så det hoppade rätt i ryggen igår. Jag hade förstås ganska ont restan av dagen ändå eftersom det svullnade upp och gjorde ont. Men det avtog fram mot kvällen och idag har jag vart ute med min hund själv på morgonen och ska baka bröd och marsipan med dottern.

inte kan man ligga till sängs om man inte är superskadad heller så här i jultider.
Fast Patrik är sjuk idag istället, så sjuk att han måste skrika på Julie när hon gör nåt hon inte får. Han har nämligen ont i halsen och huvudvärk så han ligger i sängen nu och matvägrar som en liten unge.. Å inga vitaminer vill ha heller, han vill nog inte bli frisk..


Nä, det där man säger om karlar som blir förkylda, det stämmer verkligen..

//miiaoo som ska ta tag i julfixadet på en gång nu!! Ha det gött alla spioner och stressa inte ihjäl er!!
Ja, se karlar med förkylning, min pappa brukade rada upp familjen vid sängen, ta ett högtidligt farväl av var och en, beklaga att han inte varit en bättre far/make, fälla en tår av självömkan, snyta sig, sova de närmsta tre dygnen samt vakna pigg och nyter.
Men när det sen verkligen var dags, hördes varken gnäll eller pip, så då kunde vi verkligen prata om hur livet varit. Det är ett fint minne idag.
Så det kanske är bra att han gnäller lite, hehe??