En av hararna mår inte riktigt prima. Den har intre mått bra sen den flyttade hit. Den har en halv bröstfena och bara en havl stjärtfena och dessutom insjunken mage. Sen så flyter den uppåt sakta om den inte anstränger sig för att vara på botten.
Jag tror inte attden har ätit sen den kom och jag har försökt få i den lite artemia i yngelkassen men den ville intealls ha nåt. Nu har jag flyttat den till nyaste lilla karet. Får se om den klarar sig för den har andats snabbt hela tiden.

Tillägg: Hallakvariet och killina har fått en del nykokt torv. Killina för att leka i och dom andra för att testa och se vad som händer.
Det som hände var att den minsta ancistrusen och alla corysarna blev alldeles till sig. Dom for omkring i torven som galna och myste fullkomligt!!

tillägg igen: Nytt blogginlägg www.miiaoo.blogspot.com