Ja idag gick det stora lasset med min stora dotters grejer. Det gick snabbt och lätt när vi väl kom igång. Problemet var bara att en annan granne skulle flytta in några trapphus längre in så vi fick flytta lastbilen och personbilen ett par gånger då de kom med sina små pluttelass.

Väl nere i Angered så gick det nästan ännu bättre. Smidigt som bara den, fast vi bara var 5 personer. Min dotter ville inte att vi skulle vara fler och det kanske var det låga antalet som gjorde att det funka så bra.

Sen drog vo vidare till Ikea där en del grejer skulle hämtas. Hon vistte precis vad hon skulle ha! NOT! Hon hade inte helt bestämt sig för vilken sängbotten hon skulle ha. Hennes rund säng var stoppad så vi fick vänta på svar ett tag på besked om varför. Sen var det massa mellanstora krafs som hon inte var säker på. Men dettta är hennes första lägenhet så det kvittade att hennes far klättra på väggarna då han hatar att gå i affärer och vara sysslolös. Efter 2 timmar där så var det klart och även detta lass plockades ut.

Väl hemma i lägenheten så montera vi upp den ståtliga himmelsängen med sina vackert snidade trästolpar. Sen åkte de andra hem så jag och dottera bestämde oss för att packa upp lite... Vi höll på till solen gick ner. Men vi blev nästan klara med allt.

Resten av möblerna kommer på tisdag och torsdag förutom köksmöblerna som specialbeställdes med särskilda mått.

Det var allt från mig denna gång!

KraMarie