Idag har varit stora tvättardagen så jag har rännt fram och tillbaks till tvättstugan likt en gasell. Men det är gott nu när allt är rent.
Har betalt räkningar idag med. Det blev en liten hög men tack och lov, då jag är sjukskriven nu med pissersättning, så fick jag bonus och sånt så det blev en rejäl slant ändå.
Diskushonan vaktar fortfarande men inte lika hårt. Hon har plockat bort vartannat ägg nästan, precis som om hon ville ge de kvarvarande mer plats. 90% är oranga och resten är vita. Jag hoppas att dom är befruktade.
Kvällen har jag spenderat på kungälvs jourcentral då min dotters for har blivit svullnare och värker mer. Nu är hon fotad och klar och dom hitta inget. Så en rejäl stukning var det. En sån tur hon har ungen! Då slipper hon storasysters flyttbök för hon kan varken gå eller lyfta.
Har bråkat lite med Fk idag med, men det är så tråkigt så vi byter samtalsämne. Jag har bokat resa med Göteborgs ciklid sällskap till hösten då vi ska iväg till Tyskland på diskusmässa mm. 4 dagar blir vi borta och det blir 3 övernattningar. Det ska bli sketajättekul!
Nu ska jag natta lite fiskar så nu får ni ha det gött i sommarhällregnet.
KraMarie
Tysklandsresan ska bli jättekul!