Idag har jag och min mor varut ute på sightseeng i det härliga vädret. Vi äkte först till ett ställe där dom sålde egen getost, men dom hade tyvärr klappat ihop verksamheten.
Därefter åkte vi ut på öarna och handla på en liten affär med precis allt. Ett miniatyr-Ullared typ. Hittade lite smått och gott som man egentligen inte behövde.
Vi passa på att luncha ute och jag åt en jättegod stekt makrill med potatis och dillsky. Riktigt smaskens.
Min chef ringde i kväll och berätta att dom hittat ett jobb till mig och jag kommer troligtvis testa att arbeta där inom en snar framtid.
Ev så tar vi en restresa ner till värmen när skattepengarna kommer. Känner att det skulle göra mig gott att komma bort från vardagen. Det lutar åt att det blir turkiet på ett all inclusive hotell.
Nu ska jag surfa vidare.
KraMarie
Kan inte annat än instämma gällande att "komma bort", har en vecka i Turkiet med hela familjen att se fram emot i början av hösten. Målet hägrar där borta och gör att man orkar med all husrenovering och alla "måsten"!
Kul att du varit på Göken, där har de verkligen det mesta. Undrar bara när de skall börja med akvarieavdelning?
Jag hoppas på den nya avdelningen med. Har fått bud om 2 andra avdelningar med som är intresserade då jag inte har några fysiska besvär utan "bara" är utmattad. För det är inte lätt att få någon att ta emot en om man har tex ont i ryggen mm.