

Har börjat rensa bland oredan men det går så långsamt. Har ju inte det stora skåpet under enkubikarn att förvara grejer i längre, så jag ska försöka ha det under dom stora aluminiumkaren på något snyggt sätt.
Det är skönt att bli av med den bördan med det stora akvariet så jag nu kan få in dom nya odlingsställen. Nu är det bara att ta nya tag till nya mål.
Har fixat bilen med då barnens fars hund "råkat" gnaga på mittenbältet bak. Den måste ombesiktigast senast i morgon och det är så typiskt mig att vara ute i sista sekund.
Min kära arbetskollega har varit här och hälsat på och hade med sig 2 pumpar till lilla mig. Snällt va! Han titta runt bland akvarierna och blev glad över att få se prinsessynglena då 2 av 6 vuxna kommer ifrån honom, som gåva till mig.
Satt och prata med Messier med om allt i en timme med och det var riktigt roligt. Fast jag böt vatten samtidigt så jag glömde av mig lite när jag tömde ena karet. Tur att slangen inte var så långt nere....
Nu på kvällen så har jag suttit och pratat med lenmar om det och datt med, så vi har fnissat och planerat eventuella framtida egna zoopetrejs. Såna där som bara hon och jag kan göra


Så det har faktist varit en ganska bra dag här. Hoppas eran dag har varit lika bra som min.
Ha det gött alla dagboksläsare!
KraMarie
sockerconny; Hon får leka i badjaret så länge...
smurfmats; Vad då soffa? Behöver man ha det? Räcker det inte med en fåtölj som man kan snurra på och spanna på firrarna!
Maria - Sjöjungfru; det är en tung börda som lättats från mina axlar nu.
Sonja; Jag hoppas tummarna inte är för ömma och snea nu efter allt krampaktigt hållande för min skull!