Saken blir inte bättre av att jag upplever mig förföljd av den där knäppa mamman - hon ringde kvart i ett på natten i tisdags, t ex


Jag har inga kommunikationsproblem med min son, och han får vara uppe till 2 om han vill - jag kan ju inte tvinga honom att somna. Dessutom har han anpassad studiegång och börjar tolv på dagarna.
Detta är ett praktexempel på hur hon lägger skulden på alla andra än sig själv. Hon är alltså vaken när sonen går ut (varför kan hon inte hejda honom?) medans jag sover... därför är jag skyldig

Karen är som vanligt, inget särskilt upphetsande händer.
Katterna är inte särskilt sams. Sisa är fräsig och sur mot den lilla, och har börjat stänga in sig med sonen i hans rum. Där ligger hon och spinner så det vibrerar i sängen

Silkestassen följer efter mig överallt och lägger snoknosen i blöt. Klampar fram i tillvaron och välter saker. Däremot om hon gör något förbjudet är hon tyst som en mus med lååååånga ben - typexempel: käkade just en banan och la skalet bredvid mig... såg sen i ögonvrån hur skalet gled iväg mot bordskanten

Nä, nu ska den här dystra, trötta och fattiga mamman duscha och släpa sin ovilliga lekamen till jobbet. Ha en god dag, alla!
Men när jag drömde att jag skulle passa en hjulångare ute i ödemarken, med 42 kollin, två småbarn, och mer att packa, samt 12 minuter innan sista båten på tre månader gick, då var det hjärtklappning!!
Man undrar om den galna mamman inte är rätt svartsjuk på dig och din son och ert förhållande. Om hon var vaken och sonen knatade på visit "missinassen" så skulle ju i alla fall jag kunna tro att de har haft ett bättre gräl hemma.
Och det är ju givet då att ni två har dåligt inflytande på hennes lilla gullegubbe. Som antaglien inte alls vill vara liten längre.....eller nåt!
Ja, jistanes, så folk kan bete sig.