Sitter och sippar ett glas rött och tittar ut över den molnfria himlen. För en gångs
skull verkar det som jag har lite tur med vädret på semestern. Mycket sol och bad har det blivit till dotterns stora lycka. Började semestern i fredags och stack direkt ner till sommarstugan.
Har faktiskt suttit och klurat lite på vad jag skall ta mig för med mina akvarier.
Intresset har inte varit på topp det sista. Funderar på att göra en nystart på
375 litarn som står i vardagsrummet. Samma malawigrupp har gått där i 4 år nu. Man
börjar tröttna lite smått på dom. Valde BTNs guide om Tanganyika som vinst för fototävlingen. Det vore kanske något, har inte testat T-sjön på allvar innan. Får nog surfa och läsa på det ett tag. Ja, skall iaf fundera vidare på detta och lägga undan lite projektpengar till det. Något behöver göras för att få lite fart på akvarieintresset.
På bokfronten är det just nu strindbergs röda rummet som jag lyssnar till. Än så länge
är jag inte imponerad. Visst språket är ganska skönt att lyssna på men handlingen är seg som kola. Hoppas det lossnar. Som det är nu så somnar jag oftast efter ett tags lyssnande.
Och så husvisningen jag skrev om i förra inlägget. Vi var taggade till tänderna när vi skulle dit och det vi sett på bilderna var jättesnyggt. När vi kom dit var det totalt annorlunda. Det måste varit Martin Timells alkoliserade bror som renoverat huset. Överallt var det konstiga lösningar, halvklara renoveringar mm. Efter 10 minuter gick vi ner till mäklaren och förklarade att i det skicket huset var är vi inte det minsta intresserade. Så det är bara att leta vidare, nån gång skall väl något fint dyka upp.
Ha det gött alla!
Verkligen skaffat mig malawis jag gillar.
Klart ni hittar det perfekta hemmet till slut
hitills toppar en gård listan. sjuttiotalshuset var svårt mögelangripet o skrikande efter renovering - så där hade man (ta da!) börjat bygga en swimingpool! som var ett hål i marken inne i ett mörkt sjul. Inte imponerad.
För övrigt ÄR Strindberg i regel en seg gammal herre tycker jag. Är bara hemsöborna jag riktigt gillar...
Vi skulle också köpa hus, som var mögligt, halvruttet och svindyrt. Vi fick inte lyfta på takpannorna förrän vi hade köpt, så det så!!!