Håller som bäst på och fixeliserar lite inför den stundande starten av det nya akvariet vi köpte begagnat av Micke_A. Känns lite besvärligt att allt mys i sovrummet kommer försvinna till förmån för en ny badbalja... men det kan inte hjälpas. Har för mycket fisk och de måste få plats!!
Satt å kikade in i 110:an för att räkna in alla fiskarna. Saknade den lilla pseudochrenilabrus nicholsi-honan (


Satt en stund ikväll och försökte knäppa lite kort på taeniatusens yngel. Dessa paletterna är helt otroliga när de kallar in sin yngelskock. Inga av våra andra ciklider har hållt ynglen så nära sig eller har heller haft så lydiga yngel som kommer som på befallning.
Fy vicket långt inlägg det blev... Var bara tvungen att skriva av mig. Nu skall jag sätta mig och mysa med de sista femtio sidorna i Mankells Innan frosten. Grymt bra bok måste jag säga. Rekommenderar den varmt. Den å Akvarieguiden! Klamizzal på el alla!