Nu har gubben gått till jobbet och jag får tag på datorn. Detta kan vara knepigt för mej på helgerna annars, gubben har såååå förskräckligt mycket han bara måååste göra på och med datorn. Vad han gör, har jag ingen aning om, han pratar om rensningar, ta bort, lägga till osv, jag måste erkänna att jag inte lyssnar på allt tekniskt "dravel".
I fredags kännde jag att det var dags, att öppna och göra rent i min fluval-4 pump till 540 karet. Det är närmare 3 månader sedan sist, så med spänning öppnade jag pumpen och visst var det "skitigt", men inte allt för farligt. Jag har "ganska" (massor) mycket fisk i karet, så att det blir joxit i filtret räknar jag med, men att man kan ha en pump fungerande så länge mellan rengörningarna med bibehållet bra vattenvärden tycker jag är fantastiskt. Har samma pumpar till mina andra kar oxå, 528 och 400. Ska öppna 528 karets pump nu i veckan, det är lika länge sedan som 540 pumpen. Ska bli spännande och se hur det ser ut i den. Pumpen till 400 liters karet, behöver jag nog inte öppna på ett bra tag ännu, Sist som jag öppnade det filtret så var det nästan inget jox alls.
Mina compressiceps som jag köpte förra veckan är matglada, fått finare färg och verkar trivas som fisken i vattnet. Mycket roliga firrar att titta på. Annars så håller jag som vanligt på att bli galen på fiskarna som spottar yngel till höger och vänster, får nog ta och plocka bort en hel massa sten från mina kar så att inte så många överlever, för fortsätter det i samma takt som nu, så blir det väldigt trångt i karena. Kanske ska plocka bort alla honor , då är ju mina problem lösta. Kommer inte att hända.

Nu ska jag iväg och göra lite ärenden åt min väninna som ligger på sjukhuset, handla lite mat till oss själva så vi slipper svälta och i eftermiddag blir det vattenbyten i ett par kar.

Hej hopp i lingonskogen Keithy