nog låter rubriken lite flummig, men så är det.
Det händer lite smågrejer o m lite allt möjligt.
Min systerdotter Simone har blivit en redig 4-åring, känns som det var igår jag var tvungen att hålla upp hennes apelsin-stora huvud, för att hennes nackmuskler inte bar upp det. men det var 4 år sen... hennes lillebror Jonatan är hela 6 månader nu! en riktigt glad liten pojke, med värsta chewbacca-håret på skallen.

Idag var vi ett gäng bittra fragglar som samlades på 40-gården, AKA hippie-gården.
Vi är bittra därför att våran hyresvärd, Akelius, är otroligt respeklösa vad gäller ALLT.
Miljön för alla ungar är sämmre, lägenheterna renoveras inte förens folk flyttar ut, då tipptoppas dom och sedan sprängs hyran upp i höjden. finns lägenheter i stockholms innerstad som är billigare!
Lilla tidningen LT var med också... hoppas dom använder sina hjärnceller och grävande journalistik och väcker debatt om denna galna hyresvärd.
Och hyresgästföreningen är lata, dom fikar bara! 85 spänn i månaden för fikabröd

Sen efter detta möte så gick jag hem, tänkte att jag skulle fortsätta sova lite, men det var inte så lockande... satte mej vid min älskade dator för att...jaaa...vadå? ähh kom inte på nåt, så jag drog och fikade med 4 bröder på ett fik, sen stack vi hem till morsan och fikade med ytterligare 2 bröder, härligt där alla satt och rökte på altanen

Sen kom en gammal kompis till familjen...Tufte heter han, han har för tillfället ingenstans att bo, så han kanske får kvarta hemma hos mej. måste fundera lite mer på detta. och kanske få ett OK från gubben



Ja.. det var lite småsaker som hänt idag typ

Imorrn ska jag till katthemmet och kolla in katter, kanske hittar jag en som passar oss och våran drottning. vi får se

tack och hej♥
Man vet att dom är friska, det är kattintresserade människor.
Och dom kan ju oftast se vad katten behöver, jag vet ganska exakt vad jag/vi behöver och då kan dom snabbt hitta en katt som passar.
Samtidigt känns det skönt att om katten mot förmodan inte skulle passa så kan den lämnas tillbaka till hemmet, där den får fler försök på sej... annars hade jag väl sålt den och då vet man inte vart den hamnar.
Vi får hålla tummarna
Hittade ni någon passande pälsling till drottningen?
Nää jag kom inte dit överhuvudtaget
jag var på loppis igår också... Hittade en spelkontroll som passade till datorn (min är sönder) så jag satt och hade nostalgiparty med gamla spel från början av 90-talet, då jag var typ 3-4 år och alldeles för liten för att spela själv
Men på torstag gör jag ett nytt försök på katthemmet, dom har öppet på söndag och torsdag mellan 15 och 17